A glifozát genotoxikus, vagyis károsítja a DNS-t - mondta a WHO szakértője egy londoni konferencián. A rendezvényen az is elhangzott, hogy a Monsanto által kifejlesztett növényvédőszert rendszeresen kimutatták a brit kenyerekben is.
(A mellékelt kép forrása: Wikipédia - szerző: licenc alatt szabadon felhasználható.)
Miként arról korábban már beszámoltunk róla, a világon legjobban elterjedt gyomirtót, a glifozátot márciusban nyilvánította lehetséges rákkeltőnek az az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szekértői testülete, az IARC. A testület egyik szakértője egy, a Soil Association által rendezett londoni konferencián azt is kijelentette, hogy a glifozát genotoxikus, vagy károsítja a DNS-t. Szakértők szerint a genotoxikus vegyianyagok rákkeltő hatásúak ki, és az ilyen anyagokra nincs biztonságos határérték.
A Soil Association elemzése szerint Angliában az elmúlt 20 évben 400%-kal nőtt a glifozát felhasználása. A szervezet által megtartott konferencián az is elhangzott, hogy a glifozát egyike annak a három növényvédő szernek, amelyet a rutin vizsgálatok során rendszeresen kimutatnak a brit kenyerekben - a környezetvédelmi minisztérium (DERFA) egyik bizottsága által vizsgált minták 30%-ában kimutatták a glifozátot. A Soil Association a glifozát búzában aratás előtti használatának valamint deszikkánsként való felhasználásának betiltását követeli.
A rendezvényen Dr. Robin Mesnage a londoni Kings College orvosi és molekuláris genetika tanszégének munkatársa által bemutatott adatok szerint a glifozát alapú formázott Roundup készítmény ezerszer nagyobb mértékben toxikus, mint a glifozát önmagában.
Claire Robinson, GMWatch szerkesztője a konferencián aláhúzta, hogy WHO testületének döntését követően Svájcban és Németországban egyes forgalmazó cégek levették a polcaikról a glifozát tartalmú termékeket, Franciaország betil ígéretet tett arra, hogy 2018-tól már nem lehet önkiszolgáló módon árusítani a glifozát hatóanyagú termékeket. Néhány német tagállam a glifozát uniós szintű betiltását szorgalmazza. A dán munkavédelmi hatóság szintén rákkeltőnek minősítette a glifozátot. Salvaros és Srí Lanka már betiltotta a glifozát használatát, Kolumbia kormánya pedig koka ültetvények feletti légi permetezését tiltotta be.
Két évvel ezelőtt az MTVSZ és a Föld Barátai Európa önkéntesei által vett vizeletmintákból egy brémai egyetemen végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az emberi szervezetben is jelen van a glifozát. Ideje lenne hazánkban és Európában is teljes mértékben betiltani egy gyomirtó felhasználását.
Kapcsolódó hírek:
- Glifozát a szervezetünkben?!
- Génmódosított kukorica és Roundup® gyomirtó: a hosszú távú állatkísérletek óvatosságra intenek
- WHO: a 2,4-D gyomirtó is lehetséges rákkeltő