A román miniszterelnök sürgeti a verespataki engedélyezést. Kurrupciós vádakkal nyomozás indul Borbély László környezetvédelmi miniszter ellen. Miután Borbély lemond, a miniszterelnök bejelenti, hogy ideiglenesen ő veszi át a környezetvédelmi tárca irányítását. Lehet, hogy Verespatak miatt kellett távoznia a miniszternek?
(Borbély László még környezetvédelmi miniszterként a tavalyi Félsziget fesztiválon - a kép forrása: Wikipedia, szerző: Umbrela Verde)
Két évvel ezelőtt, kevéssel azután, hogy átvette a környezetvédelmi miniszteri tárca vezetését, elég aggodalommal hallgattuk Borbély László nyilatkozatait, mert azokból úgy tűnt, a miniszter a kanadai-román beruházó, a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) oldalán áll, és attól féltünk, hamarosan kiadja a verespataki aranybánya beruházásra a környezetvédelmi engedélyt. Tavaly nyáron még aggasztóbb hírek láttak napvilágot, amikor Kelemen Hunor kulturális miniszter, aki időközben az Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is lett, vissza vonta a verespataki Kirnik hegy régészeti védettségét, s ezáltal elhárult egy újabb akadály a kanadai-romány aranybánya cég elől. Ráadásul akkoriban olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy az RMGC 70 millió dolláros támogatása fejében Kelemen Hunor megígérte a cégnek, hogy az év végére minden szükséges engedélyt megkapnak. Ekkor 77 erdélyi civil szervezet nyílt levélben tiltakozott Kelemen Hunor döntése ellen.
Ősszel már egyre inkább úgy látszott, hogy az RMDSZ-en múlik Verespatak sorsa, ezért több hazai zöld szervezettel közösen úgy döntöttünk, hogy mi is az RMDSZ-re összpontosítunk, és 67 hazai civil szervezettel közösen Kelemen Hunorhoz, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökéhez címzett levélben szorgalmaztuk, hogy a párt ne menjen szembe választási ígéreteivel, és az RMDSZ-es vezetésű minisztériumok ne engedélyezzék a cianidos verespataki és csertési aranybánya beruházásokat. Az év elején viszont Borbély László románia környezetvédelmi minisztere bejelentette, hogy január végére döntés születhet a verespataki beruházás ügyében. Ezért fokoztuk a nyomást, és január közepén "Ciánveszély Romániában! -- RMDSZ! Ne áruld el Verespatakot! feliratú óriásplakátok" jelentek meg több román-magyar határátkelőnél, valamint a ferihegyi reptérre vezető úton. A Greenpeace által indított, és az MTVSZ valamint a Védegylet által támogatott kampányhoz kapcsolódott az RMDSZ! Ne áruld el Verespatakot! honlap, amelyen keresztül több mint ezren küldtek levelet Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének és Borbély László RMDSZ-es környezetvédelmi miniszternek. Ezzel párhuzamosan Romániában is felerősödött a verespataki beruházás elleni tiltakozáshullám, az első negyedévben szinte minden nap volt egy-egy nagyszabású tüntetés.
Talán ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy bár Borbély szinte mindig inkább támogatólag nyilatkozott a verespataki aranybánya beruházás esetleges engedélyezéséről, az RMDSZ végül mégsem mert szembemenni a közvéleménnyel, és Borbély továbbra sem hozott döntést a környezetvédelmi engedélyről.
Időközben a Nemzetközi Valutaalap által szorgalmazott megszorító csomagok ellenni tiltakozáshullám hatására lemondott a román miniszterelnök, s Ungureanu vezetésével ideiglenesen egy szakértői kormány alakult, amelyben továbbra is miniszter maradt Kelemen Hunor és Borbély László. Az előrehozott választások fényében a közvéleménykutatások szerint legesélyesebb párt, a szociáldemokraták egyre hangosabban ellenezte az aranybánya beruházást, így abban reménykedhettünk, hogy már csak a választásokig hátralévő időt kell kibekkelnünk, és akkor talán megmenekül Verespatak.
Az elmúlt napokban viszont úgy tűnik felgyorsultak az események. Valószínűleg az RMGC is úgy látta, hogy most már tényleg pontot kell tenni az ügy végére, és szemmel láthatóan mindent megmozgattak. Nézzük, mi is történt:
Az újdonsült miniszterelnök, Mihai-Răzvan Ungureanu is színre lépett, és hangot adott a verespataki bányaberuházás engedélyezési folyamatának elhúzódása miatti elégedetlenségének. A kormányfő a hétfő este a Realitatea hírtévének elmondta, magyarázatot kért a gazdasági, a környezetvédelmi és a kulturális miniszterektől, mi az oka annak, hogy „óriási”, 1997 óta húzódó késlekedés jellemzi a terv jóváhagyását.
Tegnap pedig már arról olvashattunk, hogy Korrupcióellenes Ügyosztály bűnvádi eljárás beindításának lehetővé tételét kérte Borbély ellen a főügyésznél, befolyással való üzérkedés és hamis vagyonnyilatkozat-tétel miatt.
Ezután Borbély László ma reggel be is nyújtotta lemondását. A miniszterelnök a Radio România Actualităţi adásában bejelentette, ideiglenesen ő veszi át a környezetvédelmi tárca irányítását.
Az előzmények fényében az Ungureanu által a környezetvédelmi minisztérium ügyeinek kézbevételéről szóló bejelentése komoly aggodalommal tölthet el minket. Talán nem véletlenül mondta Victor Ponta, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt elnöke, hogy szerinte Borbély László környezetvédelmi miniszter abban "vétkes", hogy nem bocsátotta ki azt a környezetvédelmi engedélyt, amely lehetővé tenné az aranyérc kitermelését Verespatakon.
"Intuícióm szerint egy belső viszályról lehet szó, Borbély valószínűleg abban 'vétkes', hogy nem bocsátotta ki azt a környezetvédelmi engedélyt, amely lehetővé tette volna az aranykitermelést" - vélekedett a sajtó képviselői által Borbély ügyéről megkérdezett szociáldemokrata pártelnök.
Borbély lemondásának fényében szinte teljesen elsikkadt ez az a szintén mai hír, hogy visszavonhatatlan döntést hozott a Fehér Megyei Ítélőtábla az RMGC verespataki bányanyitását lehetővé tévő területrendezési tervekkel kapcsolatban, azokat semmisnek nyilvánítva.
Kérdés, hogy Ungureanu figyelembe veszi-e bíróság döntését?