Az erősödő tiltakozások hatására elhalasztották az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezményről (TTIP) szóló európai parlamenti szavazást, sőt a mára tervezett vita is elmaradt. Úgy tűnik, egyre kisebb a „trójai” egyezmény támogatottsága. Erősödik az esély arra, hogy megakadályozzuk a TTIP elfogadását!
(C) Szalay Péter
Azután, hogy az Európai Parlament kereskedelmi szakbizottsága (INTA) május végén megszavazott egy olyan határozattervezetet, amely támogatja a TTIP-t és a tervek szerint a részét képező befektető-állam vitarendezési mechanizmust (ISDS), bombameglepetésként söpört végig tegnap este brüsszeli körökben az a hír, hogy elmarad a mára tervezett plenáris szavazás. A tegnapi hírek szerint a vitát még megtartották volna ma délelőtt, mert a házszabály szerint az az utolsó pillanatban már nem lehetett elszalasztani, de aztán ma délelőtt a jobbközép pártok kezdeményezésére minimális többséggel úgy határoztak, hogy a plenáris vitát sem tartják meg.
Értesüléseink szerint a szavazás és a vita elhalasztásának hátterében az áll, hogy a TTIP-vel szemben egyre erősödő tiltakozás hatására már az Európai Parlamentben sincs meg az ISDS megfelelő mértékű támogatása, és a TTIP melletti képviselői csoportok attól féltek, hogy a mai szavazás számukra kudarc lesz. (Bár hivatalosan a beérkezett nagy számú módosító indítványra hivatkoztak, de ez nyilvánvalóan csak kifogás, hiszen a 116 módosító egyáltalán nem olyan sok és nem példa nélküli az Európai Parlament történetében.) Tehát úgy tűnik, hogy valójában a jobbközép EPP ill. a szociáldemokraták TTIP-t pártoló része szeretett volna időt nyerni, hogy rendezzék soraikat.
Az hogy a szavazás mellett a TTIP-ről szóló vita is elmaradt, elég sok európai parlamenti képviselőt felháborított. A brit Molly Scott Cato (zöldek) például azt írta twitteren, hogy a vita leszavazása azt jelenti, hogy a TTIP-t ellenző európai polgárok véleményét képviselő érvek sem hangozhatnak el az Európai Parlamentben.
Mindenesetre, az európai parlamenti szavazás körüli huzavonák azt mutatják, hogy nem hiába dolgozik a több száz civil szervezet a TTIP megakadályozásáért. A StopTTIP önszerveződő európai polgári kezdeményezés keretében már több mint 2 millióan mondtak nemet a TTIP-re és a CETA-ra, és az aláírásgyűjtést október elejéig még folytatjuk. Mondj nemet Te is a „trójai” egyezményekre, amelyek veszélybe sodorhatnák mindazokat a vívmányokat, amelyeket környezetvédelem, élelmiszerbiztonság ill. szociális téren az elmúlt évtizedekben elértünk!
A mai szavazás elhalasztása azt jelenti, hogy legközelebb valószínűleg július elején, de az is lehet, hogy csak szeptemberben tűzik az Európai Parlament napirendjére a témát. Ezért folytathatjuk a no2ISDS kampányt is, és arra kérünk, üzenj Te is az európai parlamenti képviselőknek: ne kaphassanak különleges előjogokat multinacionális cégek!
Miként másfél évtizeddel ezelőtt meg tudtuk akadályozni a tervezett Multilaterális Befektetési Egyezmény (MAI) létrejöttét, pár évvel ezelőtt pedig az ACTA-t, most a környezetünk, egészségünk, valamint az élelmiszerbiztonság terén elért vívmányaink védelme érdekében TTIP-t és a CETA-t kell megakadályoznunk. Egyre inkább úgy néz ki, hogy ez sikerülni fog! Tegyünk érte!
#StopTTIP #StopCETA