Felfűzök egymás mellé néhány "gázos" hírt, asszociálni szabad…
Magyarországon jelenleg négy nagy földalatti földgáztároló létesítmény üzemel: Pusztaederics, Kardoskút, Hajdúszoboszló és Zsana. Utóbbi az egyetlen mészkő tároló, a többi porózus homokkő közegben tárolja a gázt. Zsanára a 1979-es gázkitörésről is emlékezhetnek az idősebbek: egy baleset nyomán hetekig égett a nagy nyomású gáz, mielőtt sikerült robbantásokkal eloltani, majd elfojtani a szivárgást is.
Zsanaözen – csak távoli névrokon - Kazahsztán nyugati részén, a Kaszpi-tó közelében található. Fiatal olajváros, 1964-ben alapították. 2011-ben halálos áldozatokat követelő zavargások törtek ki, mert a közeli olaj és gázkitermeléseken dolgozó munkások jobb fizetéseket és munkakörülményeket akartak. Bő tíz évvel később, 2022 januárjában Zsanaözenben robbantak ki tüntetések, azt követően, hogy a kazah kormány feloldotta a gépjármű üzemanyagnak népszerű cseppfolyósított gáz (LPG) árplafonját, és a szabad kereskedelemre bízta volna az ár meghatározását. Az árbefagyasztás előtt az autógáz ára megduplázódott, egy liter gáz ára 60 helyett 120 kazah tenge lett, ami még így is olcsónak számítana, 45 helyett 90 forintnak felel meg. A véres zavargások után a kazah elnök fél évre befagyasztotta 2021-es áron az autógáz, a dízel és a benzin árát – de távlatilag nem lehet mesterséges árplafont fenntartani.
A lengyel kormány 2022 januárjában 23 %-ról először 8 %-ra csökkentette a gáz ÁFA tartalmát, majd fél évig 0 %-ra, infláció-ellenes intézkedésként. Eközben Lengyelország tervei szerint 2023-tól nem az orosz Gazpromtól szerzi be a földgázt, amire a szénkivezetés miatt át akar állni – hanem balti, norvég és hajókon szállított cseppfolyós gázra (LNG) akar átállni.
Brüsszel: 2021 októberében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke megszellőztette, majd december 31-én az Európai Bizottság a javaslatot is véleményezésre tárta, hogy a fosszilis gáz és az atomenergia is „zöld címkét” kaphasson az európai uniós beruházási osztályozás (taxonómia) szerint. Az átcímkézéssel 20-40 éves távlatban bőséggel jutna majd beruházási, pénzügyi és politikai támogatás eme két, egyértelműen környezetterhelő, teljes életciklusukban nem klímasemleges, szennyező energiatermelési módra is – az energiaátmenetet valóban előrevivő energiahatékonysági és megújuló energia technológiák, beruházások, fejlesztések rovására.
Magyarországon tízből egy lakosnak nehézséget okoz a közüzemi számlái rendszeres fizetése; a lakosság 5,4%-a volt képtelen a megfelelő hőmérsékleten tartani az otthonát. Az energiaszegénységben élő kb. 800 ezer háztartás számára komplex szociális és energetikai támogatási és tanácsadási rendszerre van szükség. Padlótól padlásig hőszigetelt – új építésű energiahatékony vagy mélyfelújított – lakásokra és azokban hatékony, mind inkább önmaguk által termelt megújuló energiára alapozó, okos és rugalmas energiahasználatra.
Magyarország 2021 augusztusában 15 éves gázszerződést kötött Oroszországgal. A gáz és más fosszilis energiaforrások világpiaci ára jelentősen emelkedett és emelkedik; ki vannak téve a mindenkori geopolitikai alkuknak és helyzetnek, a fosszilis importfüggőség veszélyezteti az ellátásbiztonságot. Hiába próbálkoznak mesterségesen egyes kormányok árbefagyasztással, lakossági rezsicsökkentéssel, a lakosságnak sokba kerülnek ezek - az élelmiszer és más termékek, szolgáltatások a növekvő fosszilis energiaárak miatt drágulnak, és a rezsicsökkentést végül az adófizetők pénze állja, mint állami pénz. Hasonlóan, a kimaradó szereplők, pl. nem-lakossági energiafogyasztók nehezebb helyzetbe kerülnek.
Összességében a földgáztól való függés kiszolgáltatottá teszi az országot, és hátráltatja az energiaátmenetet és a lakosság tiszta energiához való hozzáférését. Az MTVSZ gázkivezetés programja bemutatja a kihívásokat, lehetőségeket és a gázzal kapcsolatos tévhiteket. Az elavult, környezet- és egészségkárosító fosszilis energiaforrások fokozatos kivezetésével modern, energiahatékony, megújuló energia alapú energiamix kialakítására van szükség itthon is a klímasemlegesség eléréséhez.
Perneczky László
www.mtvsz.hu/szenkivezetes