A Föld Barátai Európa és a Magyar Természetvédők Szövetsége üdvözli, hogy Belgium az Európai Bírósághoz fordulna, hogy az mondjon véleményt arról, hogy a CETA-ba tervezett befektetői bírósági rendszer összeegyeztethető-e az európai joggal.
Belgium a mai nap elfogadott nyilatkozatában kijelentette, hogy regionális kormányzataik közül négy nem fogja ratifikálni a kereskedelmi egyezményt, ha a tervezett befektetési bírósági rendszert meg nem változtatják. Ezen felül Belgium az Európai Bírósághoz fordul, annak tisztázása érdekében, hogy a CETA-ba tervezett befektetői bírósági rendszer összeegyeztethető-e az európai joggal. Jogi szakértők és jogász professzorok ugyanis komoly aggályokat vetettek fel amiatt, mert szerintük a befektetési bírósági rendszer ellentétes az európai joggal.
A befektetésvédelmi egyezmények keretében alkalmazott „választott bíróságok” valójában kívül esnek a nemzeti igazságszolgáltatási rendszereken, és lehetővé teszik a külföldi befektetőnek, hogy bepereljék azokat a kormányokat, amelyek állampolgáraik egészsége vagy környezetünk védelme érdekében meghoznak bizonyos intézkedéseket, jogszabályokat.
A befektetési bíróságok lehetővé teszik a multinacionális cégek számára, hogy kártérítést követelve az elmaradt haszon miatt bepereljenek egyes kormányokat, amikor azok törvényeket hoznak az emberek vagy a környezet védelme érdekében. Ezeknek az „offshore bíróságoknak” semmi keresnivalója nincs a demokratikus társadalmakban, ezért örömmel fogadtuk a CETA-val szemben ellenállást tanúsító belga régiók határozott kiállását – jelentette ki Paul de Clerck, a Föld Barátai Európa gazdasági igazságosság programkoordinátora.
A belga régiók által ma elfogadott megállapodás szerint
- a CETA-val szemben komoly kifogásokat megfogalmazó belga régiónak nem áll szándékukban ratifikálni a CETA-t a jelenlegi befektetésvédelmi fejezet miatt;
- Belgium az Európai Bírósághoz fordul jogértelmezést kérve annak megállapítására, hogy a befektetési bírósági rendszer összhangban van-e az európai joggal;
- ha a belga regionális kormányzatok bármelyike tájékoztatja Belgium kormányát arról a döntéséről, hogy nem járul hozzá a CETA ratifikálásához, a belga szövetségi kormány legfeljebb 1 éven belül köteles tájékoztatni az Európai Tanácsot arról, hogy nem ratifikálja az egyezményt.
(Megjegyzés: azt, egyébként, hogy a magyar kormány forduljon az Európai Bírósághoz a befektetési bírósági rendszer jogszerűségének megvizsgálása érdekében, mi is számtalan alkalommal szorgalmaztuk, legutóbb még Szabó Marcel, a jövő nemzedék szószólója is emellett érvelt. Reméljük, Belgium példáján felbátorodva a magyar kormány is meghozza az Európai Bírósághoz fordulásról szóló döntést.)