Még nincs is TTIP, de a tárgyalások már most károsítják a környezetvédelem és a kémiai biztonság jelenlegi szintjét ill. az előrelépés lehetőségét. A TTIP tárgyalások árnyékában az Európai Bizottság már három éve bojkottálja a hormonrendszert károsító vegyianyagok betiltását. Bár most végre a Bizottság benyújtotta az endokrin rendszert károsító anyagok meghatározására vonatkozó kritériumokat, de ezek alapján az eddig ismert hormonrendszert károsító anyagok közül lényegben egyet sem lehet betiltani.
A magyar kormány a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmények kapcsán az elmúlt hónapokban azzal próbálta megnyugtatni a közvéleményt, hogy TTIP még nincs, CETA nincs, emiatt korai még az aggodalom. Ugyanakkor már a TTIP tárgyalások léte is negatív hatással van a környezet- és egészségvédelemmel élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos jogszabályainkra és azok alkalmazására. Miközben folynak a tárgyalások és a megállapodásokat sem fogadták még el, már látszanak a készülő egyezmények negatív hatásai. Az Európai Bizottság ugyanis mindenképpen tető alá szeretné a TTIP megállapodást az Egyesült Államokkal, s emiatt akár hajlandó lenne feláldozni az európai élelmiszerbiztonságot vagy akár az EU mezőgazdaságát is. Az amerikai fél és a géntechnológiai multik igényeinek engedve a Bizottság szeretné feloldani a zéró toleranciát az engedéllyel nem rendelkező génmódosított élelmiszerekre. Ezzel lényegében legalizálnák a GMO-szennyezést. Szintén az amerikai fél kérésének engedve a Bizottság tavaly decemberben napirendre akarta tűzni a hústermékek peroxi-ecetsavval történő átmosásának engedélyezését. A javaslat viszont akkora tiltakozáshullámot váltott ki, hogy a Bizottság végül jegelni kényszerült a kérdést.
De a legdurvább példa arra, hogy már a TTIP tárgyalások is károsítják a környezetvédelem és a kémiai biztonság jelenlegi szintjét ill. az előrelépés lehetőségét az, hogy az Európai Bizottság már három éve bojkottálja a hormonrendszert károsító vegyianyagok betiltását. Pedig EU-rendeletek már kimondják, hogy 2014-től tilos hormonhatású növényvédő szereket engedélyezni. A Bizottság viszont éveken akadályozta az endokrinrendszert károsító anyagok betiltását azzal, hogy nem alkotta meg azt a kritériumrendszert, amely alapján meg lehetne határozni ezen anyagokat, így azok piacról való kivonása sem kezdődhetett még meg. Emiatt Svédország be is perelte a Bizottságot, amely perhez később az Európai Tanács és az Európai Parlament is csatlakozott. Az Európai Bíróság tavaly decemberi határozata szerint a hormonrendszert károsító anyagokra vonatkozó kritériumrendszer megalkotásának elmulasztásával a Bizottság megsértette az uniós jogot. Ráadásul az egyik legproblémásabb hormonkárosító vegyület, a ftalát műanyagadalékként való további használatát a riasztó tudományos tények ellenére épp mostanában engedélyezte az Európai Bizottság.
Miért is baj ez? Hát azért, mert ezek a vegyületek összefüggésbe hozhatók az agykárosodás, meddőség, daganatos betegségek, elhízás cukorbetegség, gyermekkori intelligencia-csökkenés, autizmus, szív-és érrendszeri betegségek, figyelemhiányos hiperaktivitás zavar kialakulásával - szinte nincs olyan mai népbetegség, amiről ne mutatták volna még ki, hogy köze lehet a hormonrendszerünket károsító anyagokhoz.
Tegnap viszont végre a Bizottság benyújtotta az endokrin rendszert károsító anyagok meghatározására vonatkozó kritériumokat, de ebből sem lesz semmi köszönet. A javaslat lényege, hogy csak akkor minősül egy anyag endorkinrendszert károsító vegyületnek, ha minden kétséget kizáróan bebizonyosodott egészségkárosító hatása. Pesticide Action Network Europe szerint a Bizottság által javasolt kritériumok alapján az eddig ismert hormonrendszert károsító anyagok közül lényegben egyet sem lehet betiltani. Például a Bizottság javaslata alapján Monsanto által kifejlesztett és a WHO által rákkeltőnek minősített glifozát gyomirtó is csupán lehetséges hormonkárosítónak minősülne, s emiatt nem is lehetne betiltani mint endokrinrendszert károsító anyagot.
Az európai fogyasztóvédelmi szervezet, a BEUC szerint a Bizottsáltal javasolt megközelítés szembe megy az elővigyázatosság elvével, és megerősíti az aggályainkat, hogy az Európai Bizottság fellazítja egy a hormonkárosító vegyianyagokra vonatkozó erős kritériumrendszer kidolgozását azért, nehogy aláássa TTIP tárgyalásokat. Ennek következtében várhatóan további éveken-évtizedeken át forgalomban maradhat és szedheti áldozatait számos endokrinrendszert károsító anyag, mire egyértelműen bebizonyosodik az egészségkárosító hatása és végre be lehet majd tiltani őket.
Ezek a példák is csak azt bizonyítják, hogy a TTIP egy "trójai egyezmény", és azonnal le kellene állítani a TTIP tárgyalásokat!
Ajánlott olvasmány:
- Magyar-amerikai összehangolt támadás a hormonrendszerünk ellen?
- Angolul tudóknak a GMwatch összeállítása: EU Commission throws public health to the wind in endocrine disruptors proposal