Cserbenhagyták-e az európai állampolgárokat a magyar európai parlamenti képviselők, a tőkeérdekeket előbbre helyezve az emberek és a környezet védelménél? A Magyar Természetvédők Szövetsége részletesen elemezte, miként szavaztak a magyar képviselők az Európai Parlamentben az EU és az Egyesült Államok között készülő szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) ügyében elfogadott határozat kapcsán.
TTIP-ellenes tüntetés Strasbourgban, az Európai Parlament épülete előtt - (C) @StopTAFTA (twitter)
Szerdai sajtóközleményünkben a TTIP-vel kapcsolatos szavazásra frissen reagálva leírtuk, hogy Európai Parlament az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi tárgyalások folytatását támogató határozatával cserbenhagyta az európai állampolgárokat, és a tőkeérdekeket előbbre helyezte az emberek és a környezet védelménél.
A határozattal kapcsolatos módosító javaslatokra és a teljes határozatra vonatkozószavazatok részletes elemzése alapján a következő megállapításokat tehetjük:
1. Bár a Stop TTIP önszerveződő európai polgári kezdeményezés keretében eddig több mint 2,3 millió EU polgár mondott nemet a TTIP-re, az európai parlamenti képviselők mégis támogatják azt.
Egyes korábbi megnyilatkozások, a nagyobb európai parlamenti frakciók megosztottságávál kapcsolatos hírek alapján, valamint figyelembe véve, hogy az európai parlamenti képviselőket kevésbé köti a frakciófegyelem arra számítottunk, hogy a fideszes és szocialista képviselők között is többen lesznek, akik nem fogják megszavazni a TTIP-t támogató határozatot, de csupán két-két jobbikos illetve zöldpárti (LMP-s ill. PM-es) képviselő szavazott nemmel. (Deutsch Tamás /Fidesz/ ill. Kovács Béla /Jobbik/ pedig nem vett részt a szavazáson.)
2. A Bizottság által tavaly tavasszal kezdeményezett társadalmi konzultáción véleményt mondó európai polgárok 97%-a (több mint 145 ezer ember!) egyértelműen nemet mondott a befektető-állam vitarendezési mechanizmusra (ISDS), az Európai Bizottság ennek ellenére mégis erőlteti az ISDS-t, csupán annak megreformálására hajlandó. Az Európai Parlament azzal, hogy az ISDS kapcsán megszavazta a kompromisszumos javaslatot, szintén szembe megy az európai polgárok akaratával. A 117-es sorszámú kompromisszumos módosító javaslat továbbra is lehetővé teszi a multinacionális cégek számára, hogy bepereljék azokat az országokat, amelyek állampolgáraik egészsége vagy a környezet védelme érdekében bizonyos intézkedéseket, jogszabályokat hoznak. Azzal, hogy az európai parlament megszavazta az ISDS-re vonatkozó kompromisszumos javaslatot, nem adott lehetőséget azoknak a módosító javaslatoknak, amelyek egyértelműen nemet mondtak volna az ISDS-re.
Mivel a befektető állam vitarendezési mechanizmus a TTIP legvitatottabb része, a magyar kormány többször is kijelentette, hogy nem tartja szükségesnek az ISDS-t, és a hazai parlamenti vitanapon is ez kapta a legtöbb kritikát, bíztunk benne, hogy a fideszes és szocialista képviselők egy része nemet mond a kompromisszumos javaslatra, de itt is csalódnunk kellett, csak két jobbikos ill. a két zöldpárti képviselő szavazott nemmel erre a módosító javaslatra.
3. Az Európai Parlament leszavazta azt a módosító javaslatot (88. sz.), amely ellenezte a szabályozási együttműködési tanács létrehozását. Ez utóbbi szervezeten keresztül a multinacionális cégek már az előtt meg tudnák akadályozni fontos környezetvédelmi, élelmiszerbiztonsági jogszabályok meghozatalát, hogy azok eljutnának a demokratikus döntéshozatali fórumokra.
Ezt a módosító javaslatot csak a két-két jobbikos ill. zöldpárti képviselő támogatta.
4. Az egyetlen pozitívum az Európai Parlament által elfogadott határozatban, hogy a parlament megszavazta azt a módosító javaslatot (19. sz.), amely azt javasolja az Európai Bizottság számára, hogy ne kerüljön sor megállapodásra olyan területeken, amelyeken az EU és az USA igen eltérő szabályokkal rendelkezik – ilyen például az egészségügyi szolgáltatások, a GMO-k, a hormonok alkalmazása a szarvasmarha-ágazatban, a vegyi anyagok szabályozása, valamint az állatok mezőgazdasági célú klónozása –, ezért e kérdésekben ne is folytasson tárgyalásokat.
Az általunk vizsgált módosító javaslatok közül ez volt az egyetlen, amelyet az összes jelen lévő magyar európai parlamenti képviselő támogatott.
Meg kell jegyeznünk ebben a témában ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság már korábban is kijelentette, hogy nem kell aggódnunk, ezek a kérdések nincsenek napirenden, ugyanakkor viszont az elmúlt hónapokban nyilvánosságra került dokumentumok alapján egyértelmű, hogy az élelmiszerbiztonság és a génmódosított szervezetek kérdése napirenden van, továbbá az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások léte is megakadályozta vagy negatívan befolyásolta az elmúlt években több fontos egészségvédelmi jogszabály megalkotását (pl. az endokrinrendszert károsító vegyianyagok betiltására vonatkozó javaslatot a Bizottság pont a TTIP tárgyalások miatt halasztotta el 2017 utánra).
Az egyes magyar parlamenti képviselők szavazatainak értékelését az alábbi táblázatban találják:
Szintén érdemes megemlíteni, hogy az EU és Kanada közötti, már csak ratifikálásra váró egyezményben (CETA) is benne van mind az ISDS, mind a génmódosított szervezetek kérdése. Ezért fontosnak tartjuk, hogy a TTIP tárgyalások azonnali leállítása mellett a CETA hatályba lépésének megakadályozását is.