Ha eddig bárkinek kétsége lett volna, a Corporate Europe Observatory és az Inf'OGM által megszerzett levelezésből világosan kiderül, hogy a génmódosított élelmiszerek kérdése is szerepel az EU és az Egyesült Államok közötti „szabadkereskedelmi” egyezmény (TTIP) tárgyalásain.

Januári összefoglalómban írtam róla, hogy tavaly májusban az EU kereskedelmi biztosa még azt állította, hogy az élelmiszerbiztonsággal illetve génmódosítással kapcsolatos kérdések nem szerepelnek a napirenden, és nem fognak megváltozni az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos jogszabályok. Az állítás első feléről aztán hamarosan kiderült, hogy nem igazak, hiszen a július végén az amerikai IATP civil szervezet honlapján kiszivárogtatott tárgyalási anyagok azt bizonyítják, hogy az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos kérdések is szerepelnek a TTIP tárgyalásokon, majd ugyanezt erősítették meg a januárban a Bizottság által nyilvánosságra hozott tárgyalási anyagok is.
Most pedig a Corporate Europe Observatory és az Inf'OGM által az információszabadságra vonatkozó EU-s szabályok alapján megszerzett levelezésből világosan kiderül, hogy a génmódosított élelmiszerek kérdése is szerepel az EU és az Egyesült Államok közötti „szabadkereskedelmi” egyezmény (TTIP) tárgyalásain.
A nyilvánosságra hozott levelek szerint az Európai Bizottság egyik képviselője tavaly márciusban részt vett egy washingtoni megbeszélésen, amelyek az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselete (USTR) szervezett az amerikai és az európai vetőmagszövetségekkel. A megbeszélésen a két lobbiszervezet (akik többek között képviselik a Monsanto, Syngenta, Bayer, BASF és a DuPont/Pioneer óriáscégeket is) bemutatta a TTIP-vel kapcsolatos prioritásaikat. A háromból két kívánságuk a génmódosított szervezetekhez kapcsolódik. Az egyik fő kérdés az engedéllyel nem rendelkező génmódosított szervezetekből származó szennyezés jóváhagyása lenne.
Amit kiemel a cikkben a CEO munkatársa, hogy az Európai Bizottság a találkozó kapcsán nem nyilvánította ki, hogy a TTIP kapcsán nem lehet tárgyalni a génmódosításra vonatkozó EU-szabályok alkalmazásának kérdéséről. Szintén érdemes megjegyezni, hogy az amerikai küldöttség már számos alkalommal kinyilvánította, hogy a génmódosított szervezetekre vonatkozó európai szabályokra és a gyakorlatra mint a kereskedelmet akadályozó korlátokra tekint, és a TTIP tárgyalásokkal pont az a célja, hogy ezeket a "korlátokat" feloldják. A most nyilvánosságra hozott levelek pedig arra is rávilágítanak, hogy a TTIP-vel kapcsolatos egyeztetések során az amerikai kormány a multicégek meghosszabbított kezeként működik.
Fontos megemlíteni ehhez kötődően, hogy a Föld Barátai Európa és az MTVSZ által még februárban készített elemzés rávilágít arra is, hogy az EU és Kanada közötti készülő szabadkereskedelmi egyezményben (CETA) szintén szerepel a génmódosítás kérdése. Ideje lenne végre a mellébeszélés helyett komolyan venni a génmódosításra vonatkozó európai szabályok alkalmazására leselkedő veszélyeket, és nemet mondani ezekre a „trójai” egyezményekre! Mindez a kérdés most különösen aktuális, ugyanis az Európai Parlament várhatóan holnap plenáris ülésen fog tárgyalni egy TTIP-vel kapcsolatos határozatról.
#StopTTIP! #StopCETA!