Szombaton több mint 30 ezren tüntettünk Berlinben az "Elegünk van az agrobizniszből!" demonstráción. A Németország és Európa minden sarkából érkezett résztvevők a nemzetek feletti cégek és befektetők érdekeit kiszolgáló nagyüzemi mezőgazdaság és ipari élelmiszer-termelés helyett egy fenntarthatóbb mezőgazdaságot, élelmiszer-önrendelkezést követeltek. Tiltakoztunk a génmódosított élelmiszerek ránk erőltetése ellen, a földzsákmánylás (land grab) továbbá az EU és az Egyesült Államok között elkezdett szabad kereskedelmi tárgyalások (TTIP) ellen is.
Idén hatodik alkalommal szervezték meg Berlinben a világ mezőgazdasági minisztereinek csúcstalálkozóját, amelyen 70 ország képviselői vettek részt. A rendezvénysorozatot évek óta tömegtüntetések kísérik. Az idei évben "Elegünk van az argobizniszből!" (We are fed up with agrobusiness!) jelmondattal szervezett tüntetésen az ARC2020 jóvoltából én is részt vehettem.
A nagyszabású megmozdulást nagyon profi módon készítették elő a helyi szervezők. A külföldről érkező résztvevők számára a tüntetésen résztvevő családok lakásán biztosítottak szállást. Nekem csütörtök este szólt Joscha, az egyik szervező, hogy a szállásadóm megbetegedett, de megpróbálnak másnál helyet találni számomra. Ezért péntek reggel úgy szálltam fel a vonatra, hogy nem tudtam, hol fogok aludni aznap este. Mivel a vonatom a Keletiből péntek reggel 80 perc késéssel indult, ezért a vonaton ülve még tudtam váltani pár levelet Joschaval, aki megadta az új szállásadóm elérhetőségét. A vonat késése miatt csak este 11 körül érkeztem meg Susanne lakására, aki addigra már hazaért a Schnippeldiskoról (angolul: discosoup). A Schnippeldisko tulajdonképpen egy esti közösségi parti volt, ahol a résztvevők megpucolták, felaprították a másnapi tüntetés után résztvevőknek felszolgált ebéd alapanyagait. (Sajnos ebből most kimaradtam, viszont másnap lehetőségem volt megízlelni az eredményt.)
A szombat reggelt a Markthalle Neun vásárcsarnokban kezdtünk, ahol a tüntetésre hangoló beszédek mellett a parasztreggeli (Bauernfrühstück) várta a résztvevőket. Innen két bolgár aktivistával átvonultunk a Potsdamer Platzra, ahonnan az egész tüntetés indult. Addigra már több ezren voltak a téren. A színpad mögött találkoztunk az egyik fő szervezővel, csirke jelmezbe öltözött Stephanieval, akik már több mint egy évtizede ismerünk Verespatakról.
Amíg zajlottak a német nyelvű beszédek, Sztankával, a Föld Barátai Európa bolgár származású munkatársával felerősítettük két lécre az EU és az Egyesült Államok közötti szabad kereskedelmi tárgyalások ellen tiltakozó transzparenst.
(EU-USA: Ne adjátok el a jövőnket!)
Nem sokkal később mindegy másfél tucatnyi külföldi résztvevővel együtt felmentünk a színpadra, ahol többen is elmondták, hogy miért vesznek részt a tüntetésen.
Óriási élmény volt onnan fentről látni a hatalmas tömeget!
A menet dél körül indult útjára Berlin utcáin. Időnként elhaladtunk néhány színes ruhákba öltözött csapat mellett, akik hangos dobolásukkal emelték a demonstráció hangulatát. (Egy évtizede még csak a globalizáció-ellenes tüntetéseken láthattunk ilyen, "Samba Band" csoportokat, de szerencsére pár éve már hazánkban is tevékenykedik a Rythms of Resistance Budapest, akikkel az ACTA-ellenes tüntetésen vagy decemberben a "Házkutatást a NAV-nál!" demonstráción futhattunk össze.)
A hírek szerint összesen 70 traktor vett részt a felvonuláson. A menetbe is találkoztunk néhány traktor vontatta pótkocsival is, amelyre hatalmas transparenseket, plakátokat szereltek fel. Az egyik traktor vontatta pótkocsin pedig föld árverést játszottak egy performansz résztvevői, így tiltakozva a földzsákmánylás (land grab) ellen.
Az EU és a Egyesült Államok között megkötendő új szabad kereskedelmi megállapodás ellen nemcsak mi tiltakoztunk. A menet során az egyik utcasarkon felállított alkalmi színpadon hatalmas színes óriásplakáton olvashattuk: "Állítsuk meg a TTIP-t! Semmiféle ajándékot a Monsantonak, BASF-nek és társainak!"
Eközben hangosbeszélőn és performanszokkal tájékoztatták a nagyérdeműt arról, hogy milyen veszélyeket rejtene a tervezett szabad kereskedelmi megállapodás. Később megtudtuk, hogy a nemzetközi sajtó is lehozta, hogy a tüntetés egyik fő üzenete az EU és az USA közötti szabad kereskedelmi tárgyalássorozat elleni tiltakozás volt.
A kancellária épülete előtti téren ért véget egy demonstráció, amelyet beszédek zártak. A Slow Food International vezetője mellett a BUND (Föld Barátai Németország) elnöke is felszólalt. Ahogy közeledtünk a színpad felé, és egyre többen érkeztek a parkba, újabb és újabb adatokat mondtak be a tüntetésen résztvevők számáról: a végén az hangzott el, és a nemzetközi sajtó is azt írta, hogy 30 ezren üzentük a politikusoknak, hogy elegünk van az agrobizniszből!
Levezetésként egy berlini ska zenekar lépett színpadra, és fergeteges zenével szórakoztatta a jelenlévőket. A barátaink közül is többen táncra perdültek.
Ezután a nemzetközi csapat, akikkel együtt vonultunk átment a Heinrich Böll Foundation épületéhez, ahol elfogyasztottuk az előző napi "Schnippeldisko" keretében előkészített ebédet. Az épületben zajló "Soup&Talk" kísérő rendezvény keretében miután megvendégelték a résztvevőket, egy nagyobb méretű előadóteremben számos német és külföldi vendég mutatott be a témához kapcsolódó kampányokat. A vége felé nekem is lehetőségem nyílt, hogy egy rövid 5 perces előadás keretében beszéljek a földzsákmánylásról és a "Mentsük meg Kishantost!" kampányról.
Vasárnap délelőtt a Meine Landwirtschaft szervezet irodájában részt vettünk az ARC2020 hálózat stratégiai megbeszélésén, ahol áttekintettük az előttünk álló kihívásokat, megbeszéltük a következő évek főbb teendőit. Úgy néz ki, nem fogunk unatkozni...