A ma reggeli hírek tele voltak Japán 'kivonulásáról' a hétfői plenáris ülésről. Legelső felszólalásában a japán delegáció kijelentette, hogy megtagadja a Kiotói Jegyzőkönyv meghosszabbításának aláírását. Ez nemcsak súlyos eltávolodást, de a tárgyalások blokkolását is jelentheti. A Föld Barátai delegációja közreműködő civilekkel ma sajtótájékoztatót tartott ebben az ügyben.
"Japán veszélyezteti a cancuni klímatárgyalások haladását"
Ez a Föld Barátai nemzetközi szervezet mai sajtóközleményének kezdő mondata. A természetvédő hálózat sajtótájékoztatót tartott meghívott szakértőkkel a Moon Palace konferenciaközpont 'Aztec' épületében.
A tájékoztatón Yuri Onodera, a Föld Barátai japán szervezetének munkatársa a következőt nyilatkozta: "Japán ezen lépése, miszerint kilépne a Kiotói megállapodásból 2012 után, azt mutatja, hogy mennyire nem ismeri fel saját történelmi és morális felelősségét. Ezzel a lépéssel Japán elszigeteli magát a világtól. Ami még ennél is rosszabb az az, hogy ezen lépése aláássa a folyamatos tárgyalásokat, ami komoly veszélyt jelent itt, Cancunban a szükséges előrehaladásra nézve."
A cancuni klíma konferencia törékeny tesztje a többoldalú folyamatoknak, segíthetne visszanyerni a fejlődő országok bizalmát. Ennek ellenére Japán megtette a maga első lépését: miniszterelnökének a beleegyezésével kijelentette, hogy nem fogja semmilyen feltételekkel folytatni a Kiotói Jegyzőkönyv következő szakaszát.
A Föld Barátai nemzetközi szervezet arra kéri a japán delegációt, hogy sürgősen vizsgálják felül ezt a döntést, és ne blokkolják le a tárgyalásokat, melyek jóformán még el sem kezdődtek.
Miért megdöbbentő Japán lépése?
A gazdag országok az USA és az EU vezetésével egy új, mindenkire kiterjedő paktumban akarják leszorítani a világ szén-dioxid kibocsátását. A tavalyi koppenhágai konferencia azért dőlt össze, mert a fejlett és fejlődő országok megközelítése között ellentét van. A fejlődő országok ugyanis az eredeti Kiotói Jegyzőkönyv szerint akarják a további lépéseket megtenni, amelyben csak a fejlett országok vannak törvényben kötelezve a kibocsátás csökkentésre.
Az EU vezetésével azóta a Kiotói Jegyzőkönyv megújítása a téma a tárgyalásokon, azzal a feltétellel, hogy az majd egy másik szerződést behoz a képbe, amely minden országot, így az Egyesült Államokat és Ausztráliát is magába foglalja.
Épp ezért, Japán kilépése veszélybe sodorja a megegyezés lehetőségét. Cancunból könnyen zsákutca lehet, mely reménytelenné teszi a megegyezést a klímavédelemről.
A következő napokban sok minden kiderülhet
Senki sem tudja hogyan fognak alakulni az események a napokban. A Föld Barátai delegációja tovább folytatja munkáját a megegyezés érdekében: minden fejlett országnak, Japánt beleértve, bele kell egyeznie a 2020-ig megvalósítandó 40 százalékos kibocsátás csökkentésbe, szén-dioxid kvótakereskedelem nélkül; mindezt a Kiotói Jegyzőkönyv második időszaka keretében.
A Föld Barátai és magyar tagszervezete a Magyar Természetvédők Szövetsége, Cancun alatt is rendszeresen mozgósítja a lakosságot a döntéshozóknak szóló on-line lobbilevél küldési lehetőségekkel. Aktuális: ha Te is üzennél a Japán kormánynak, hogy ne blokkolja a cancúni folyamatot, a brit Föld Barátai oldalán megteheted.