A német bírói szövetség (DRB) elutasítja az Európai Bizottság befektetési bírósági rendszerre (ICS) vonatkozó javaslatát, amely az elképzelések szerint része lenne a tervezett EU-USA "szabadkereskedelmi" egyezménynek (TTIP). A német bírók szerint nincs jogi alapja egy ilyen befektetési bírósági rendszer létrehozásának, és szükség sincs rá.
A készülő új transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmények legvitatottab pontja az ún. befektető-állam vitarendezési mechanizmus (ISDS). Minként arról korábban beszámoltunk róla, a kritikák hatására az Európai Bizottság egy "új" befektetésvédelmi rendszert javasol, amelyet Befektetési Bírósági Rendszernek (Investment Court System - ICS) neveztek el. A Bizottság által javasolt "új" rendszer viszont csupán az ISDS átnevezése, a multik ugyanúgy beperelhetnék az egyes tagállamok kormányait, ha azok állampolgáraik egészségének vagy környezetünk védelme érdekében meghoznak bizonyos intézkedéseket. Emiatt civil szervezetek erősen kritizálták az ICS-t.
Néhány nappal ezelőtt a legnagyobb német bírói szövetség (DRB) is csatlakozott az Európai Bizottság által javasolt "új" befektetési rendszert ellenzők közé. A 15 ezer német bírót összefogó szervezet összesen 22 ezer német bírót és ügyészt tömörít. A DRB szerint nincs jogi alapja egy ilyen befektetési bírósági rendszer létrehozásának, és szükség sincs rá.
A német bírói szövetség szerint egy ilyen, a befektetők számára létrehozandó különleges bíróság rossz irány. A szervezet szerint az EU-nak nincs is jogköre egy ilyesféle befektetési bíróság létrehozására. A Bizottság által javasolt befektetésvédelmi bírósági rendszer csökkentené az EU jogalkotási erejét, és megváltoztatná a tagállamokban és az EU-ban kialakult igazságszolgáltatási rendszert. A szervezet szerint nincs jogi alapja ilyen változtatások meghozásának. A tervezett befektetési bírósági rendszer a bírói függetlenségre vonatkozó kritériumoknak sem felel meg szerintük.
A német bírói szövetség által közzé tett nagy jelentőségű állásfoglalás megerősíti a civil szervezetek által már korábban kiállított véleményt: az Európai Bizottság által erőltetett befektetési bírósági rendszer alapjaiban hibás, antidemokratikus és elfogadhatatlan. Az állásfoglalás komoly kérdéseket vet fel a befektető-állam vitarendezési mechanizmus jogszerűségével kapcsolatban is, amelyet az Európai Bíróságnak meg kellene vizsgálnia más szabadkereskedelmi egyezmények kapcsán is, bele értve az EU és Kanada közötti CETA-t is.
Ezekkel a veszélyes "szabadkereskedelmi" egyezményekkel szembeni ellenállás Európa-szerte egyre nő, most már a német bírói szövetség is felemelte a szavát. Ideje lenne, ha az Európai Bizottság és a magyar kormány is megszívlelje a kritikákat, és egyszer s mindenkorra felszámolja a befektetőknek biztosított különleges előjogokat!
(A DRB állásfoglalásának eredeti, német nyelvű változata itt érhető el.)
Mondj nemet Te is a "trójai" egyezményekre!