Vindics Lilla – COP26 Glasgow
A Magyar Természetvédők Ifjúsági programjához csatlakozva volt szerencsém egy hét tagú delegáció részeként kiutaznom az idén Glasgowban megszervezésre kerülő COP26os Klímacsúcsra.
Skóciában töltött első napunkon Edinburgh városában bóklásztunk csapatépítés képpen, emellett, hogy megismerjük Skóciát és az ottani kultúrát. Felsétáltunk a várba és meglepődve láttuk, hogy az egész városban COP26os zászlók voltak kiállítva. Naplementére felmásztunk az Aurthur’s seatdombra, hogy onnan tekinthessük meg a Guy Fawkes napi tűzijátékokat. város gyönyörű látványt nyújtott onnan. Este visszatértünk a szállásra, hogy előkészüljünk a következő napi klímamenetre.
A Globális Akciónap részeként a Kelvingrove parkban gyülekeztünk más nemzetközi Friends of the Earth szervezetekkel a klíma védelméért. Rajtunk kívül még számos más célért vonultak szervezetek, mint például az őslakosok jogainak védelméért, a nemi egyenjogúságért, klíma igazságosságért és a rendszer szisztematikus változtatásáért. Közel 150 ezer tüntetővel 4-5 órán keresztül meneteltünk erős szélben és esőzésben, de ez cseppet sem tompított a jókedvünkön.
Rengeteg ország és kultúra képviseltette magát, mind azért, hogy nyomást gyakoroljunk a politikai döntéshozóinkra és a nagyvállalatokra annak érdekében, hogy lepéseket tegyenek a Párizsi megállapodás céljainak eléréséért.
Este a skóciai Friends of the Earth által meghívást kaptunk egy kulturális estére, ahol megismerkedhettünk más lelkes aktivistákkal. De a kedvenc részem forralt cider kipróbálása és helyi táncok tanulása volt élő zenére.
A COP26 a Scottish Event Campusban került megrendezésre a Clyde folyó partján. A város nagy része le volt zárva kordonnal és tele volt rendőrökkel, bár a rendezvény előtt mindig rengeteg aktivista gyúlt össze dobolva és kántálva.
Lehetőségem nyílt ellátogatni előadásokra klímaadaptáció témában emellett kisebb panel beszélgetésekre mobilitás és agrárökonómia témákban. De leginkább a kisebb pavilonok eseményei tetszettek, amelyek 10-20 fős informális beszélgetések voltak különböző témákban. Az egyik nagy példaképem Lord Nicholas Sternt is volt alkalmam meghallgatni egy beszélgetést a UN Pavilonnal.
Hihetetlen élmény volt részt venni egy ilyen fontos eseményen egy szuper csapattal és megismerkedni emberekkel különböző szektorokban, akiknek szintén fontos a fenntarthatóság és a környezetvédelem. Reménykedtem, hogy a COP26os megbeszélések elérnek eredményeket adaptáció és kárcsillapítás témákban, de csalódnom kellett mivel klímacélok teljesítéséhez még messze nem elég, amiben végül megegyeztek. Így még fontosabbnak tartom az alulról szerveződő kezdeményezések szerepét.