Az Egyesült Királyság adott otthont az ENSZ Éghajlatváltozási 26. Konferenciájának (COP26) Glasgowban, 2021. október 31. és november 13. között. A COP26 csúcstalálkozón a felek összeültek, hogy felgyorsítsák a Párizsi Megállapodásban és az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményben foglalt célok megvalósítása érdekében tett lépéseket.
A COP26 talán legfontosabb eseménye a november 6-i Global day of action volt (Globális akciónap), mikor több mint 120 ezer tüntető gyűlt össze Glasgow utcáin és menetelt órákon keresztül, hogy felhívja a világ figyelmet a párizsi egyezményben megfogalmazott 1,5 fok jelentőségére.
A globális akciónapon éghajlatvédelmi aktivisták és csoportok követelték a kormányoktól és a vállalatoktól, hogy a globális hőmérsékletet 1,5°C-ra korlátozzák, és valós és igazságos megoldásokat kínáljanak az éghajlati válságra.
Ez egy hatalmas lehetőség volt, hogy a világ különböző csoportjai megmutassák az erejüket és még többeknek reményt adjanak.
Emellett számos nézet és kultúra teret kapott a tüntetésen, legfőképpen a klímaigazságosság, az őslakosok jogainak védelme és a nemek közti egyenlőségért harcolók. A menet békésen zajlott, és a skóciai időjárásnak megfelelően végig esett az eső, de ez nem törte meg az aktivistákat. A demonstráció végén több szervezet is beszédet mondott.
A Magyar Természetvédők Szövetségének aktivistái 1 hetet töltöttek a skót városban, ahol több tüntetésen, akción részt vettek és a kék zónában is több napot töltöttek, ahol a legnagyobb döntéshozók találkoztak. A fiatalok hétfőn a magyar delegációt vezető Steiner Attila államtitkárral is találkoztak, ahol hangot adtak kétségeiknek, megosztották ötleteiket és kérdéseket tettek fel a tárgyalásokon hazánkat képviselő politikusnak. A legfontosabb témák a klíma-szorongás, a körforgásos gazdaság, a hulladékkezelés jelenlegi hiányosságainak kérdései, és a generációkon átívelő szemléletformálás voltak.
Az MTVSZ képviselői hangsúlyozták a hazai háztartások energetikai fejlesztésének elengedhetetlen fontosságát is.
A COP26nak helyszínt adó Scottish Event Campus, a Clyde folyó partján helyezkedik el nem messze a város központjától. Az esemény megközelítése nem könnyű, mivel biztonsági okokból a környező utcákat, hidakat teljesen lezárták. A Campust a szervezők több kisebb területre osztották, ebből a plenáris az, ahol a fő programok és események zajlanak. Ezen kívül rengeteg kisebb és közepes méretű terem valamint tárgyaló található, ahol különböző előadásokon, ún side eventeken vehetünk részt. Ezen felül létrehoztak egy olyan termet, ahol a különböző országok és szervezetek saját pavilont állítottak fel. Itt a legkülönfélébb projektekkel és az országok vagy az adott szervezetek stratégiájával vagy munkásságával ismerkedhetünk meg, de kisebb, informálisabb workshopokon is részt vehetünk.
Ha belépünk pavilonokkal teli terembe, annak balra eső oldalán a különböző országok bemutatóival találkozhatunk. Itt nemcsak az országok fenntarthatóságra való törekvéseivel vagy nemzetileg meghatározott nettó kibocsátásra vonatkozó hozzájárulásaikkal ismerkedhetünk meg, de bepillantást nyerhetünk az adott országok kultúrájába is. A törökországi pavilon felépítése törekszik például a török építészeti hagyományok reprezentálására, különböző oldalai színes, szőtt és különböző formájú csempékből állnak, amit egy török művész készített varrodák által fel nem használt fonalakból.
Magyarország egy közös európai pavilon részeként vesz részt a kiállításon.
A terem jobb oldalan tudománnyal kapcsolatos standokat találhatunk, legyen szó akár a hőmérséklet változással kapcsolatos károkról vagy az innováció és technológia lehetőségeiről.