Avagy hogyan birkózott meg egy innovatív ukrán közösség az atom-traumájával? Éghajlati reménységeink történetei Nr.2.
Európában sok helyen civil közösségek lépnek fel a klímaválság káros hatásai ellen – nemcsak követelik a tiszta, megújuló energia alapú gazdaságba való energiaátmenetet, hanem maguk is részt vesznek benne. Közösségek, városok és hétköznapi emberek dolgoznak a közösségi tulajdonban lévő megújuló energiáért, zöld munkahelyeket hoznak létre és küzdenek az energiaszegénység ellen.
Főnix emelkedett a hamvakból
A 2011-es fukushimai nukleáris katasztrófa még élénken él az emlékezetünkben, azonban a világon az eddigi legsúlyosabb atomkatasztrófa a csernobili. Észak-Ukrajnában történt 1986-ban, és több mint 10 ezer ember halálát okozta, nem beszélve az egész Európára kiterjedő maradandó egészségügyi károsodásról. 2020 áprilisában, a baleset 34. évfordulóján, mikor a történések emlékét még a sugárszennyezett területeken pusztító nyílt tüzek is beárnyékolták, Ukrajna elnöke lerótta tiszteletét „a hősök előtt, akik megmentették jövőnket a sugárzástól”.
A hamvakból mintegy főnixként született meg Slavutych (ejtsd: Szlavutics) városa, ma 25 ezres, zömében fiatal népességgel. A Kijevtől 200 km-re levő város eredetileg a csernobili atomerőműből evakuált dolgozók és családjaik részére épült, mindannyian magasan képzett (atom)mérnökök és műszaki szakemberek, tele újabbnál újabb ötletekkel.
2018 nyarán Andrij Zinchenko (a fotón) és csapata eldöntötte, hogy megváltoztatják a területről kialakult nyomasztó képet, és bemutatták terveiket Slavutych polgármesterének. „Ahelyett, hogy Csernobil emlékébe kapaszkodnánk, újra akartuk építeni a várost. Az önellátás szellemében megmutatjuk, hogy lehet egyszerre tenni a közösségért és mindenki számára elérhető gazdasági lehetőségeket biztosítani.”
Hogyan váltott Slavutych közösségi energiára?
A polgármester támogatásával Andrij és csapata felépítette a Sonyachne Mistó-t, a Napvárost. Az áramhálózat a város tulajdona, nem az államé vagy egy nagyobb magánszolgáltatóé. A Napváros jól mutatja, hogyan képes egy energetikai innováció az egész közösség számára kedvező változásokat hozni az energiatakarékosság, a helyi megújuló energiaforrások kiaknázása, a könnyebb hálózati csatlakozási eljárások és a más közösségek számára tervezett oktatási programok révén.
A energiaszövetkezet elsőként regisztrált Ukrajnában 2018-ban. Mára közel 100 taggal és három naperőművel rendelkezik. Minden részvényes legalább 500 eurós befektetéssel kezd, és minden befektetett 1000 euró megközelítőleg évi 130 euró visszatérítést hoz 2030-ig. Ez a rendszer nem csak a vagyonosabb részvényesek számára, hanem széles körben is vonzóvá teszi a befektetést.
Andrij tisztában van a célközönséggel. „A helyi lakosok fektethettek be először. Büszkék vagyunk arra, hogy első részvényesünk egy helyi energiamenedzser nő, ketten a legnagyobb részvényeseink közül pedig a húszas éveikben járnak.”
Hangsúlyozza, hogy a Napváros nem pusztán üzleti projekt: óriási társadalmi hatással is bír. „A Napváros éves bevétele 5%-át a városfejlesztésnek adományozza. Ez szerves része alapszabályának és filozófiájának.”
Mi a siker titka?
A Napváros csapata helyi mérnökök segítségével mindhárom naperőművét az alig 4 hónap alatt összegyűjtött 145 ezer euróból építette meg. Az engedélykérelmek és más szükséges dokumentumok összeállítása folyamatban van, hogy a közeljövőben elindulhasson a projekt. Mi a siker titka?
„Egy jó pénzügyi terv, jogi modell, engedély a helyi szolgáltatótól; a polgármester és a közösség támogatása. De a legfontosabb az átláthatóság: minden tervünket bemutatjuk az érintetteknek, és nyíltan megválaszolunk minden kérdést.”
Kihívások és motiváció
Bár Andrij az elmúlt pár évben szinte minden energiáját a projektbe fektette, hosszabb távú célja, egy jövőképes energiamodellel rendelkező virágzó közösség létrehozása tovább ösztönzi.
A Napváros példája sokakat inspirálhat. Lakosai túlléptek személyes határaikon, megfordították és újraalkották a városuk koncepcióját, közösen tervezik jövőjüket.
Távolabbi kilátások
Amikor beérkezik a projektből az első nyereség, a slavutychi társaság csatlakozását tervezi az európai energiaszövetkezetek szövetségéhez, a REScoop.eu -hoz. Ezen kívül tárgyalnak más helyi közösségekkel további fotovillamos, világítási és biomasszás projektekről.
„Nem akarunk itt Slavutych-nál megállni. A kis energiaszövetkezetek terjeszkedésére van szükség. Meg akarjuk tanítani az ukránoknak, hogyan kezdeményezhetnek és kivitelezhetnek terveket közösségi finanszírozással, és szívesen megosztjuk átláthatósági gyakorlatunkat és tapasztalatainkat. A sikereinket hozzáférhetővé kívánjuk tenni minél több ember számára.”
Ezek a történetek és közösségek okot adnak az optimizmusra: megláthatjuk, milyen lehet valójában a karbonsemlegesség felé való energiaátmenet és ehhez a társadalmi átalakulás. #FossilFreeEurope
Fordította: Lauró Petronella.
Fotók forrása: Sonyachne Misto (Solar Town Project) (C)
A cikk eredetileg a Föld Barátai Európa "Frontlines of Hope" sorozatában jelent meg.