24 éve végezték ki Ken-Sawo Wiva nigériai írót, valamint kilenc ogoni törzsbeli társát, akik a Shell olajkitermelése ellen tiltakoztak, mert az elszennyezte földjüket a Niger-deltában. A holland-brit multinacionális olajvállalat továbbra is élvezi a büntetlenséget.
Ma délelőtt az egyik közösségi oldalon szembe jött Nnimmo Bassey, a Föld Barátai Nigéria egykori elnökének bejegyzése, amelyben 10 darab gyertya látható az alábbi kísérőszöveggel:
1995. november 10.
24 év
Még mindig nem szolgáltattak nekik igazságot
Ken Saro-Wiwa, Saturday Dobee, Nordu Eawo, Daniel Gbooko, Paul Levera, Felix Nuate, Baribor Bera, Barinem Kiobel, and John Kpuine
Nem felejtünk!
Ez a bejegyzés felidézte bennem, hogy 24 évvel ezelőtt, Ken Saro-Wiva és társainak kivégzése előtt valószínűleg sok ezer környezetvédő társunkkal együtt levélben fordultunk a nigériai kormányfőhöz, hogy kegyelmezzenek meg a Shell olajkitermelése ellen tiltakozó ogoni-törzsbeli embereknek. Sajnos, a széleskörű nemzetközi tiltakozás ellenére, a holland-brit olajvállalat érdekeit előtérbe helyező kormány - nem sokkal azután, hogy Ken Saro-Wiwa megkapta a Goldman Környezetvédelmi díjat - 1995. november 10-én kivégezte Ken Saro-Wivát és kilenc társát. Az esetet követően még nagyobb lett a nemzetközi felháborodás, és Ken-Saro Wiva története méginkább felhívta a világ közvéleményének figyelmét arra, hogy a Shell óriási mértékben szennyezi el a Niger-deltát, amelynek káros hatásait - földjeik és vizük tönkretétele miatt - már ötven éve nyögi az ogoni törzs megélhetését. Hosszú távon pedig Ken Saro-Wiva szellemi öröksége hatalmas inspirációt jelentett az olajvállalatok ellen küzdő embereknek Nigériában és világszerte egyaránt, megerősítve hogy jó ügyért harcolnak.
Ken Saro-Wiwa a Goldman Környezetvédelmi Díj afrikai nyertese 1995-ben (fotó: Tim Lambon/Greenpeace)
Az olajkitermelés elleni tiltakozásnak sajnos nem csak a 24 éve kivégzett tíz ogoni aktivista volt az áldozata. A Shell és a többi olajvállalat ellen küzdő helyiek egyik faluját pár évvel később a kormány miliciái felégették, és több mint kétezer ogoni törzsbeli embert gyilkoltak meg.
Ez utóbbi esetre emlékezett Nnimmo Bassey "Azt hittük olaj, de vér volt" c. verses kötete, amely 13 évvel ezelőtt a Föld Barátai nemzetközi hálózat közgyűlésén került kezembe. A kötet címadó verse angol nyelven itt olvasható (lehet, hogy később megpróbálkozom az egész vers lefordításával).
Az olajvállalatok mint a Shell továbbra is kihúzzák magukat a felelősségre vonál alól. Pedig meg kell, hogy előzzék az olajkiömléseket, a szennyezéseket fel kellene számolniuk, továbbá megfelelő mértékű kártérítést kellene fizetniük Nigéria szennyezés által sújtott népeinek - hangsúlyozta Godwin Uyi Ojo, a Föld Barátai Nigéria ügyvezető igazgatója pár évvel ezelőtt.
2011-ben az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) közreadott egy tanulmányt, amely megerősítette, hogy a Shell és a nigériai állami olajvállalat tönkretette, súlyosan elszennyezte az ogoni közösségek földjét és vizét. A tanulmány azt is kimutatta hogy az egyik ogoni falu ivóvízében az közismerten rákkeltő hatású benzol szintje 900-szorosan (!) meghaladja a WHO által megállapított határértéket. Sajnos, az ENSZ-jelentésben megfogalmazott javaslatokat azóta sem valósították meg, és Ogoniföld népe továbbra is várja, hogy igazságot szolgáltassanak számukra, és hogy végre felszabaduljanak az olajipar pusztítása alól.
Egy az Amnesty International által két éve kiadott tanulmány egyértelműen bizonyítja, hogy a Shell aktív szerepet vállalt az ogoni tiltakozók brutális elhallgattatásában a 90-es években. Az Amnesty szorgalmazta, hogy induljon bűnügyi eljárás a Shell ellen Hollandiában és az Egyesült Királyságban, annak fényében, hogy bizonyítékok vannak arra, hogy az óriáscég bűnrészes gyilkosság, nemi erőszak és kínzás elkövetésében.
Hosszú távon nemzetközi szinten kell megoldást találni arra, hogy felszámoljuk végre a nemzetekfeletti óriáscégek büntetlenségét. Ennek érdekében, kérünk írd alá azt a petíciónkat, amelynek egyik fő célja az, hogy létrejöjjön egy kötelező erejű ENSZ-egyezmény a nemzetek feletti vállalatok és az emberi jogot témakörében!
Az óriáscégeknek túl nagy hatalma van. Itt az ideje visszavenni tőlük!
Jogokat az embereknek, szabályokat a vállalatoknak! - Stop ISDS