A holland szenátus többsége most már ellenzi az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) ratifikálását - adta hírül a Politico a szocialista párt (PvdA) hétfői bejelentése alapján. Ha Hollandia nemet mond a CETA-ra, azzal megakadhat az egyezmény teljes körű hatályba lépése. Ebben az esetben az Európai Bizottság nem szándékozik újratárgyalni a sokak által kritizált megállapodást.
Lodewijk Asscher a PvdA vezetője hétfőn twitteren jelentette be, hogy pártja már nem támogatja a CETA-t, s ezzel megszűnt az egyezmény többési támogatottásága a holland szenátusban, nem sokkal az egyezmény tervezett parlamenti ratifikálása előtt. A holland szocialisták azt kifogásolják, hogy az egyezmény jelenlegi formában nem foglalkozik megfelelő módon a tisztességes munka, a környezet- és az állati jogok védelmének biztosításával, ezért nem fogják megszavazni a CETA ratifikálását. A hétvégén a holland zöldpárt (GroenLinks) is bejelentette, hogy két gazdaszervezettel közösen azon dolgozzák, hogy megakadályozzák az egyezmény ratifikálását.
A Newsbreezer beszámolója szerint a szocialisták és a zöldek elsősorban a CETA-ban szereplő befektetői bírósági rendszert (ICS) kritizálták, amely lehetővé teszi, hogy külföldi vállalatok bepereljenek egyes államokat, ha azok környezetünk vagy az emberek egészsége érdekében olyan jogszabályokat, intézkedéseket hoznak, amelyek veszélyeztetik az adott cég profit célkitűzéseit. Ezzel a befektető-állam vitarendezési mechanizmussal kapcsolatban (ISDS) jelenleg is zajlik egy európai aláírásgyűjtés, amelynek egyik fő célja pont ennek az "offshore bírósági" rendszernek a felszámolása. Írd alá Te is a petíciót!
Frissítve nov. 13-án: A jelen állás szerint a holland alsóház a december 9-i héten fogja tárgyalni a CETA ratifikálásának témáját és december 17-én lesz az erről szóló szavazás. Ezt követően a szenátusnak is jóvá kellene hagyni a CETA ratifikálásával kapcsolatos döntést, erre február-március során kerülhet sor. A szenátusban viszont nincs többségi támogatottsága a CETA-nak.
Amennyiben Hollandia tényleg nemet mond, az EU gondban lesz, mert az egyezmény teljes mértékű hatályba lépéséhez az szükséges, hogy az összes EU tagállam ratifikálja az egyezményt. A hollandiai hírekre reagálva tegnap a Newsbreezer beszámolója szerint Cecilia Malmström, az EU kereskedelmi biztosa azt mondta, ebben az esetben az EU nem szándékozik visszaülni a tárgyalóasztalhoz, hogy újratárgyalják a CETA szövegét.