Bár Trump bejelentette, hogy kilépteti az USA-t a klímaegyezményből, az energiahatékony, megújuló energia alapú gazdaságba való energiaátmenet nem áll le, folytatódott a világban. Az alábbiakban érdekes energetikai és éghajlatvédelmi friss fejleményeket, közösségi kezdeményezéseket gyűjtöttünk össze szerte a világból.
Technológia
A Trump által emlegetett két „mumus” országban, Kínában és Indiában a megújuló energia jelentősen tör előre : Kína a napenergia termelését 80%-kal növelte csak az elmúlt 3 hónapban azáltal, hogy a világ eddigi legnagyobb úszó naperőművét hálózatra kapcsolta. Indiában is nő a szél- és napenergia részesedése , a napenergiából előállított áram közüzemi ára a széntüzelésből nyerhető áram ára alá esett. Úgy tűnik, hogy India a 2030-as célnál jóval hamarabb, már 2022-re eléri a 40%-os megújuló energia részesedést. Egy új áramstratégia terv alapján India 2027-re 57%-ban megújuló alapúvá tenné az áramellátását.
Európában az utóbbi évben a hálózatra csatlakoztatott kapacitások 90%-a megújuló energia volt, megnyílt a 1,5 millió lakos áramszükségletét fedező Északi-tengeri Gemini szélerőmű park. Németországban a szél-és napenergia kimenet 23%-kal nőtt áprilisban tavalyhoz képest.
Közben egyre több országban számos fosszilis energia fejlesztést töröltek ill. a fosszilis energiát fokozatosan vezetik ki az energiamixből (ha nem is elég hatékonyan vagy gyorsan). A kínai kormány 29 tartományban függesztett fel új széntüzelésű erőműveket , az új dél-koreai elnök pedig a 10 legrégibb szénerőművük bezárását rendelte el, a súlyos légszennyezés csökkentésére. Indonézia nemrég visszavágta a széntüzelésű áramtermelésre vonatkozó terveit.
A Nemzetközi Energia Ügynökség éppen felülvizsgálja a szénhidrogén termékekre vonatkozó keresleti előrejelzéseit, Kína és India energiapolitikai irányváltása miatt.
Jogi sikerek és lakossági, közösségi kezdeményezések
A döntéshozóknak és a lakosságnak is ki kell vennie a részét az energiaszektor átalakításából, az energiaátmenetből. Előbbiek felelőssége pl megfelelő jogszabályi, beruházási kereteket teremteni az energiafordulathoz, így a lakosság felelősen belevághat energiahatékonysági, megújuló energiás háztartási vagy közösségi fejlesztésekbe, így hozzájárulva az energiaátmenethez.
Svájc lakosai májusban megszavazták a megújuló energiákra váltást és betiltották az atomenergetikai kapacitások növelését.
Évek óta tartó lakossági kampányt követően a palagáz kitermelését (hidraulikus rétegrepesztés) tiltó törvényt szavazott meg az ír parlament, ezzel Írország is csatlakozott a „nem-repesztő” országok sorához. Hasonlóan, lakossági nyomásra Ausztrália legrégibb bankja felül kellett vizsgálja éghajlatvédelmi akciótervét, és következményeként a bank megvonta az Adani szénbánya támogatását.
Bangladesben, ahol kb. 50 millió lakost kényszeríthet lakóhelye elhagyására a klímaváltozás, a törvényhozók a szennyezés csökkentésére és az energiaátmenet elősegítésére szén-dioxid adó bevezetését fontolgatják.
Kolumbiában több közösség népszavazási kezdeményezést koordinál, hogy betiltassák a lakóhelyükön a közösségüket gazdasági, környezeti és társadalmi szempontból is károsító olajkitermelést A kolumbiai alkotmánybíróság májusban már korlátozta a kitermelő iparágakat az Atrato folyónak adott jogokkal.
Eközben zajlik a nigériai Ikebiri közösség pere az olasz ENI olajmulti ellen, hogy a cég takarítsa fel a közösség élőhelyét, megélhetését sújtó olajszennyezést.
Világszerte számos alulról szerveződő mozgalom küzd az energiaátmenet elősegítéséért ld. globális "vonják ki a befektetéseket a fosszilis energiából" megmozdulások (Global Divestment Mobilisation) , Európában számos közösség Észtországtól Csehországig. Ajánljuk a lakossági és közösségi energia kezdeményezéseket is, itthon is.
Bogota, a biciklivel közlekedhetővé tett város
Alkalmazkodás
Az aszálytól és mezőgazdasági válságtól sújtott indiai Tamil Nadu államban a gazdák szárazságtűrő hagyományos tájfajtákat vetettek be, Haitin a kis földeken agroökológiai technikákat alkalmaznak.
Mexikóban őslakos közösségek kezelik az erdőket. Peru első autonóm őslakos kormánya, a Wampi közösség pedig kivívta földjeik tulajdonjogát és így a földjeiket kizsákmányolni akaró olajcégek ellen hatékonyan fel tudnak lépni.
A cikk forrása: https://medium.com/@DemandClimateJustice. Borítókép: S. Thibault