Mivel 3 éve a régi kazánunk többször megadta magát a tél kellős közepén, és se fűtés, se melegvíz nem volt napokig, a kicserélése kapcsán beleástam magam a melegvíz-témába. Hogy neked lehetőleg ne ilyen okból kelljen az infókat szerezni, az alábbiakban összegyűjtöttem a környezettudatos vízfelhasználásról szóló saját és más bevált tippeket.
Melegvíz
Egy átlagos háztartásban az energia 10-15%-a megy el melegvíz előállításra, tehát érdemes odafigyelni. Akkor jársz a legjobban, ha alacsonyabb hőmérsékleten tárolod a vizet a szükségesnél nem nagyobb vízmelegítőben, és 60 fok helyett 40 fokra melegíted fel. Ugyanis minél nagyobb a bojler/kazán és minél melegebb a víz, annál nagyobb a hőveszteség és a vízkőképződés is (60 fokon kb. 50% hőveszteség és kb. 25% vízkőképződés, 40 fokon csak 20% hőveszteség és nincs vízkőképződés).
Villany- vagy gázbojler? A villanybojler éjszaka olcsóbb árammal is működik és korlátozott űrtartalma víztakarékosságra ösztönöz, viszont itt is van a tárolásból adódó hőveszteség. A víztárolós gázbojler előnye, hogy kevesebb gázt fogyaszt, mint az átfolyós rendszerű, viszont nagyobb a hővesztesége.
Akárhogyan is, a vízmelegítő minél közelebb legyen a vízfelhasználás helyéhez. Spórolhatsz, ha a kisebb vízigény ellátására, vagy a vízmelegítő berendezéstől távol eső kifolyóknál (pl. mosogató) átfolyós vízmelegítőt építesz be, mert ezeknek nincs tartályuk, így nincs tárolási hőveszteségük sem.
Ha hosszabb időre elmész otthonról, ne felejtsd el kikapcsolni a melegvíz termelőt, akár gáz-, akár villanyüzemű - kevesebb energia, és hosszabb készülék élettartam a jutalmad. Tartsd karban, szakemberrel tisztíttasd, vízkőtelenítsd rendszeresen.
Ha lakótelepen laksz, és átalánydíjasan fizetsz (azaz fizetsz mint a katonatiszt, függetlenül a tényleges fogyasztásodtól), érdemes melegvízmérő órát beszereltetni, és áttérni a mérés szerinti elszámolásra.
A legtakarékosabb melegvíz-előállítás a napkollektor. A kollektor csőkígyója vizet vagy fagyálló folyadékot melegít fel, amivel használati melegvizet, esetleg fűtési vizet állítanak elő egy hőcserélőn keresztül. A melegvizet ebben az esetben is – a hagyományos rendszerekhez hasonlóan - bojlerben tárolják. Napkollektorokkal egy családi ház éves használati melegvíz igényének 60-70%-át biztosíthatod. Ezért érdemes olyat tervezni ill. vásárolni, amelyekbe gyárilag be van építve a kiegészítő fűtés is (pl. a napenergiát gyűjtő melegvíztárolóban elektromos árammal működő fűtőpatron). Akár saját kezűleg is készíthetsz napkollektort, ehhez info és videó itt.
Vízfelhasználás
Immár klasszikus példa, hogy zuhanyozni (5 perces, 50-70 l) víz- és energiatakarékosabb, mint kádban áztatni magunkat (100-150 l), még akkor is ha brit tudósok szerint az angolok olyan hosszú ideig zuhanyoznak, hogy az már nem is takarékosabb. Biztos szappanozás meg fogmosás alatt nem zárják el a csapot…
Elég hajmeresztő, hogy miközben már 1 milliárd ember nem jut a Földön egészséges ivóvízhez, mi az ún. fejlett országokban még mindig alkalmanként 10 l-nyi ivóvízzel öblítjük a WC-t. Pedig használhatnánk ehhez a mosógép és a fürdés vizét, vagy az összegyűjtött esővizet. Ugyanígy a csöpögő csapok vizével havonta egy kádat megtölthetnénk… pedig a megoldás pofonegyszerű: ecettel vízkőtelenítsük a csapfejet és az elhasználódott gumitömítést cseréljük.
Rengeteg egyéb praktika van: egykaros keverőcsap (ezzel rögtön a kívánt hőmérsékletű víz állítható be a kétkarossal szemben); áramláskorlátozó; légkeveréses csaptelep vagy vízhez levegőt keverő perlátor berakása, amikkel kevesebb vizet használunk; víztakarékos WC vagy a régi tartályokba homokkal töltött palack helyezése (amennyi vizet kiszorít, annyival kevesebbel öblít). Vagy bevállalnál egy komposzt toalettet?
Kíváncsi vagyok, tudod-e, mit takar a mosógép energiatakarékos programja? Ilyenkor alacsonyabb hőmérsékleten, de intenzívebb sulykolással (hosszabban tartó mosási idővel) mos a gép. Ez azért energiatakarékos, mert az energiafogyasztás kb. 90%-áért felelős vízmelegítést csökkentjük a 10%-ért felelős forgatási energia növelésével. Ha már mosás: sokan elfelejtik, hogy kb. 20 mosásonként tisztítani érdemes a mosógép-kifolyó szűrőbetéteit. És végül: használjunk mosószódát, ami vízlágyító, zsíroldó-tisztító és környezetbarát, tehát nemcsak a mosógép él tovább, hanem Te is, mivel nem vegyszerezel :-)
Mosószóda használata:
MOSÁS - A mosóporadag egyharmada helyettesíthető vele. Nem veszi ki a textíliák színét, az anyag puhább lesz. Ajánlott hőfok: 60 és 40 fok.
ÁZTATÁS - Az erősen szennyezett, foltos, olajos ruhát mosás előtt egy éjszakára áztassuk langyos, szódás vízbe! Ennél ügyeljünk a textília színtartósságára!
MOSOGATÁS - 5 liter, forró vízben feloldott egy evőkanál mosószóda eltávolítja az
edényekről a zsiradékot, az égett foltokat. Az üvegedényeket utána ecetes vízzel öblítsd, különben foltosan száradnak. Alumínium edényeket ne moss vele!
ÁLTALÁNOS TISZTÍTÁS - 1 liter meleg vízben oldott 1 evőkanál mosószóda tapasztalatom szerint a legszívósabb koszt is eltünteti. Általános tisztító: 1 liter forró víz, 3 evőkanál mosószóda. A tisztított felületet vízzel öblítsük. A mosószóda száraz, hűvös helyen tárolandó. Érzékeny bőrűek gumikesztyűben dolgozzanak vele, mert szárítja a bőrt!
További környezetbarát mosási-takarítási tippek tagszervezetünktől.