Mivel már fűtési szezon van, most arról írunk, hogyan lehet a meglévő fűtési adottságokkal energiát megtakarítani - nulla vagy minimális pénzből.
0. Gyorssegély és extra: hőkamerás vizsgálat
Ha huzatos a lakásod/munkahelyed, az nemcsak egészségtelen, hanem a fűtési energia akár 30%-át is elviheti, ezért érdemes azonnal orvosolni. Ha így a tél közepén érzékelsz rejtélyes huzatot, van gyorssegély: az ablak vagy ajtó problémás helyeire ragasztott öntapadós gumicsík. Előnye, hogy több évig megőrzi rugalmasságát és a különböző résekhez különböző alakban (profilban) és méretekben kapható. Tegyél egy kis gyurmadarabot a leendő szigetelőanyag helyére, és zárd be az ablakot/ajtót, az összenyomódott gyurmán lemérhető, hogy mekkora rést kell tömítened. Érdemes ezt az ablak/ajtó több pontján is elvégezni, mert a vetemedések miatt többféle hézagméret alakulhat ki.
Ha gyanítod, hogy szökik a meleg a jól befűtött lakásodban, vagy egyáltalán, meg akarod ezt előzni, akkor érdemes hőkamerás vizsgálatot kérni. Igaz, kb. 10-15 ezer Ft-ba kerül egy átlagos lakásra, cserébe viszont százezer Ft-okat nem dobsz ki az ablakon az utca fűtésére. Kiderül, hogy honnan jön az a fránya huzat, ha a megrepedt egy fűtéscső, vagy rossz valahol a szigetelés-tömítés, esetleg hőhíd alakult ki, az infrakamera már 0,1 Celsius fokos hőmérséklet-különbséget is érzékel. A felújítás előtt jobb ezekkel a problémákkal szembesülni. Akkor a legjobbak a hőkamerás képek, ha legalább 14 C fok különbség van a kinti és a benti hőmérséklet között. Tehát akár most…


(Bal kép: rossz szigetelés-alapozás, jobb kép: hőhíd a plafon-sarokban)
1. El a függönyökkel – avagy engedd be a napfényt!
Napközben teljesen húzzuk el a függönyöket, hogy az ablakok minél több passzív napenergiát engedjenek be, sötétedés után viszont húzzuk be őket, hogy minél kevesebb meleg szökjön ki. A hőkamerás képek is jól mutatják, hogy zömében az ablakoknál a legnagyobb a hőveszteség, de hát persze nem is a hőmegtartás az elsődleges funkciójuk…
A függönyök lehetőleg a radiátor felett néhány cm-rel végződjenek, vagy húzzuk el őket, különben akadályozzák a radiátorból induló hőáramlást. A redőny és a zsalugáter jó külső hőszigetelő, vegyük a fáradtságot és húzzuk le őket este!
2. Fűtés beállítások
Ha neked is gázüzemű központi fűtésed van, pénzt és energiát spórolhatsz azzal, ha rendszeresen leolvasod a gázmérődet, így figyelsz arra, mennyit is fogyasztasz. A fűtési szezon elején tisztíttassuk a készüléket (akár gáz, akár olajtüzelésű vagy cirkó), az égésnyílásokat, légtelenítsük a fűtőtesteket, mert a szennyeződések többletenergia felhasználással járnak. Jusson elég friss levegő a készülékbe az égéshez!
3. Kapcsolók és szabályozók
A legjobb, ha a termosztáton a különböző napszakokra különböző hőmérsékleteket állítunk be: amikor rövidebb

ideig nem vagyunk otthon, ill. éjszaka elegendő az alacsonyabb, 18-20 C fokos hőmérséklet, hűvösebb hálószobában jobban alszunk. A hazaérkezés idejére ill. reggelre a
programozható termosztát segítségével kellemes 20-22 fokra vissza lehet fűtetni a lakást. Ha csak egy napra megyünk el otthonról, ne csökkentsük le nagyon a hőmérsékletet, mert a gyors felfűtés (főleg ha a falak is hidegek) több energiába kerül. 2 hetes távollétnél már érdemes lehet 18-20 fok alatti hőmérsékletet beállítani.

Azokban a lakásokban, ahol az egyes helyiségekben
külön szabályozhatóak a radiátorok, még energiatakarékosabbak lehetünk, pl. a nem használt szobákat ill. sütés-főzéskor a konyhát nem szükséges fűtenünk. Ezzel 12-18 százalékos fűtésenergia-csökkentés érhető el. Érdemes megfontolni, hogy lecseréljük sima szelepeinket
termosztatikus radiátorszelepekre, amely a szabályozóján (termofej) beállított hőmérsékletig fűti fel az adott helyiséget, utána automatikusan lezár. Általában 1 fokkal lejjebb vett lakáshőmérséklet 6%-os fűtési energia megtakarításnak felel meg.
4. Hőtükör és párologtató trükkök
Ha alufóliát vagy más, a barkácsboltokban kapható hővisszaverő réteget rakunk a fali radiátor mögé, a fal helyett a szoba több meleghez jut – mi pedig 5-6%-os energiamegtakarításhoz. Ha van elég hely az ablak és a fűtőtest között, az oda szerelt polccal vagy könyöklővel a meleg levegőt a szoba belseje felé terelhetjük. A radiátorra akasztott párologtató és a nagy felületű szobanövények nedvesebbé teszik a levegőt, és ugyanazt a hőfokot melegebbnek érezzük – és a bőrünk sem szárad ki annyira.
5. Szellőztetés télen
Szellőztessünk intenzíven, azaz kereszthuzattal, gyakran, de csak pár percig, hogy a levegő kicserélődjön, de a falak ne hűljenek le. A párás idő nem igazán alkalmas szellőztetésre...

(A képek forrása: vgfszaklap.hu, ingatlandiagnosztika.hu, homeinfo.hu)