Amilyen hamar elkezdődött, olyan hirtelen lett vége: a világsajtó szerint van eredménye, mások szerint viszont a tárgyalásokon született döntések csupán az ENSZ tárgyalásokat mentették meg, az éghajlatot még nem.
A fő tények és reakciók
- A nagyban ünnepelt megegyezés beszél némi kibocsátás csökkentésről, viszont a megállapított cél sokkal nagyobb globális átlaghőmérséklet emelkedéshez vezethet, mint a tudomány által kritikusnak kimutatott 2 Celsius fok határérték. Ezt a Cancúni záródokumentum is elismeri - katasztrofális következményekhez vezethet, ha mindez így marad.
Nnimmo Bassey, a nemzetközi Föld Barátai elnöke így nyilatkozott:
"Ez pofon azoknak, akik már eleve szenvednek a klímaváltozás okozta problémáktól, mivel ez a megegyezés 5 Celsius fokos hőmérséklet emelkedéshez is vezethet. A legvégén mindannyian fogunk szenvedni annak a következményétől, hogy ezen a tárgyaláson pár ország politikai akarat hiányában tárgyalt. Amerika, Oroszország és Japán ambíciótlansága megakadályozta, hogy komolyabb megállapodás születhessen."
- Megegyezés született egy globális klíma pénzügyi alapról, ami jól hangzik, viszont van egy pár elég fontos hiányossága és megkérdőjelezhető része.
Asad Rehman, az itteni klímacsapat koordinátora a klíma alapról:
"Ez alapvető lépés afelé, hogy a fejlődő országok pénzügyi segítséget kapjanak a klímaváltozás okozta gondok enyhítésére. Az ígéretek viszont alulmúlják a valóban szükséges összeget, ugyanakkor nem értünk egyet azzal, hogy a Világbanknak bármilyen szerepe is legyen a pénzügyi alapban. Az igazi próba az, hogy ezek a pénzek eljutnak-e egyáltalán a fejlődő országokba, ugyanis hasonló korábbi ígéretek sokszor nem teljesültek."
- Néhány ország azon volt, hogy megállítsa a Kiotói Jegyzőkönyv meghosszabbítását. Ezek közül Japán már a konferencia első napján kijelentette, hogy nem kíván részt venni a folyamat második periódusában, mely nagy vihart kavart a tárgyalásokon. Nagy diplomáciai- és kampányerőfeszítések kellettek ahhoz, hogy Japán végül beadja a derekát. Ez most egyelőre annyit jelent, hogy a Kiotói Jegyzőkönyv életben maradt, de a folytatásához igen erős nyomásra van szükség a következő évben. A Kiotói Jegyzőkönyv nélkül nincs a fejlett országokat törvényesen kötő egyezmény a szén-dioxid kibocsátás csökkentéséről.
Nnimmo Bassey minderről ezt mondta:
"Nem értük el Cancunban amit szerettünk volna, mivel a fejlett országok, akik a éghajlatváltozás fő előidézői, nem hagyták hogy megvalósuljon (a valódi megegyezés). A gazdag országok megpróbálták kivégezni a Kiotói Jegyzőkönyvet, ami most lélegeztetőgépen van. Meg kell dupláznunk az erőinket jövőre, hogy újraélesszük."