Kiszivárgott TTIP tárgyalási dokumentumok. Trójai faló akció Budapesten és Őriszentpéteren. TTIP levélküldő kampány a külügyminiszternek. TTIP/CETA határozat az Országgyűlés tárgysorozatában. Glifozát: nyílt levél az EU-tagállamok minisztereinek, a német környezetvédelmi miniszter nem járul hozzá az újraengedélyezéshez.
Mozgalmas volt az elmúlt két hét. Április végén rendeztük a XXVI. ZöldCivil Országos Találkozót (OT2016) Őriszentpéteren. Még az OT hivatalos kezdete előtt, de már a helyszínre érve adtunk ki egy sajtóközleményt a Föld Barátai Európával közösen készített „Az európai gazdálkodók kisemmizése – A TTIP veszélyei az európai mezőgazdasági termelőkre” c. tanulmányunkról. A jelentés fő üzenete, hogy a TTIP nagymértékben megnöveli majd az Egyesült Államokból származó importot, miközben az uniós termelők haszna csökkenni fog. A TTIP következtében az európai mezőgazdaság hozzájárulása az uniós GDP-hez akár 0,8 százalékkal is csökkenhet, míg az amerikai mezőgazdaság hozzájárulása az amerikai GDP-hez akár 1,9 százalékkel is növekedhet. Az amerikai érdekeltségek nettó 4 milliárd euró kereskedelmi haszonnal számolhatnak.
Április 31-én szombaton az OT programja keretében ZöldCivil majális volt a városban, s a focipálya sarkában felállítottuk az ismét hazánkba érzett 8 méteres, felfújható trójai falovat. A trójai falóval az EU és Egyesült Államok között készülő szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) és az EU és Kanada közötti, már csak ratifikálásra váró kereskedelmi egyezmény (CETA) veszélyeire kívántuk felhívni a figyelmet. Emellett aláírásokat gyűjtöttünk e két "trójai" egyezmény megakadályozását célzó Stop TTIP európai kezdeményezés keretében, továbbá azt szorgalmazva, hogy Őriszentpéter is legyen TTIP-mentes övezet. Eddig Európa szerte mintegy 1800 települési önkormányzat csatlakozott a TTIP-mentes övezetek hálózatához kinyilvánítva azt, hogy nem kérnek ezekből a "trójai" egyezményekből. Reméljük, hamarosan több hazai település ill. fővárosi kerület is csatlakozni fog a TTIP-mentes övezetek egyre bővülő hálózatához.
A múlt hétfőn a Greenpeace Hollandia nyilvánosságra hozott közel 250 oldalnyi TTIP tárgyalási dokumentumot. A TTIPleaks során kiszivárgott dokumentumok alapján beigazolódtak korábbi aggályaink: a TTIP tényleg egy 'trójai egyezmény', amely elsősorban a multinacionális vállalatok érdekeit szolgálja, miközben aláássa a demokráciát és veszélybe sodorja mindazokat a vívmányokat, amelyeket az elmúlt évtizedekben környezetvédelem és élelmiszer-biztonság terén elértünk.
A kiszivárgott agyagok azt is megerősítik, hogy az Európai Bizottság hajlandó feláldozni az európai mezőgazdaságot annak oltárán, hogy az európai autóipar, illetve más szolgáltatóipari cégek piacot nyerjenek az Egyesült Államokban.
A kiszivárogtatás hatására az európai és a hazai sajtó egyaránt felkapta a TTIP témáját, s ennek hatására több nyugat-európai politikus és kormány kihátrálni látszik az egyezmény mögül. Szerettük volna, hogy a magyar kormány is végre egyértelműen kimondja, hogy nem támogatja a TTIP-t, ezért a Greenpeace-szel és a Védegylettel közösen múlt csütörtökön nyílt levelet küldtünk Szijjártó Péter külügyi- és külgazdasági miniszternek és Mikola István államtitkárnak. Ezt a nyílt levelet az aznapi Parlament előtti trójai faló akciónkról kiadott sajtóközleményünk mellékleteként hoztuk nyilvánosságra. A budapesti trójai faló akciónknak egész jó sajtója volt, valószínűleg a TTIPleaksnek köszönhetően is, amely különös aktualitást adott az akciónknak.
A külügyminiszternek írt nyílt levelünket egy közös cyber kampány is követte: arra kértük a magyar állampolgárokat, hogy ők is írjanak levelet Szijjártó Péternek és Mikola Istvánnak, szorgalmazva, hogy Magyarország mondjon egyértelműen nemet a TTIP-re. Úgy néz ki, hogy a nyílt levelünk és a levélküldő kampányunk hatásosnak bizonyult, ugyanis jövő csütörtökre (máj. 19.) meghívást kaptunk Mikola István külügyi államtitkártól egy TTIP-pel kapcsolatos egyeztető beszélgetésre. A találkozó után majd beszámolunk róla, mire jutottunk.
Az elmúlt hetek fejleményei szemmel láthatólag a TTIP hazai politikai megítélésére is hatással volt. Április 18-án ugyanis az Országgyűlés európai uniós ügyekkel foglalkozó bizottsága még nem támogatta (3 igennel és 4 tartózkodással) „Az Európai Unió harmadik országokkal kötött kereskedelmi és beruházási megállapodásaival kapcsolatos követelményekről" szóló H/9798/3. számú határozati javaslat napirendre tűzését. Ezzel szemben ezen a héten az Országgyűlés plenáris ülése már elsöprő többséggel (170 igen szavazattal, 2 tartózkodással 2 nem ellenében) támogatta a TTIP-pel és a CETA-val foglalkozó határozati javaslat tárgysorozatba vételét. Reméljük, a határozati javaslatot lehető leghamarabb napirendre is tűzi és meg is szavazza az Országgyűlés, különös tekintettel arra, hogy
- a) az Európai Bizottság nem támogatja, hogy a TTIP és a CETA vegyes egyezmény legyen. (Az EU-Szingapúr kereskedelmi egyezmény kapcsán az Európai Bírósághoz is fordult a Bizottság, és szeretné elérni, hogy az kimondja, az EU-s kereskedelmi politika uniós hatáskör, így nincs szükség tagállami ratifikálásra. Az EU–Szingapúr egyezménnyel kapcsolatos döntés kihatással lenne a TTIP és a CETA tagállami ratifikálásának lehetőségére is.
- b) CETA ratifikálása már belátható közelségbe került, és nagyon fontos lenne, ha a tagállamok parlamentjeinek érdemi szerepe lenne a ratifikálás folyamatában.
Mindenesetre, hogy megsürgessük a határozati javaslat napirendre vételét, levelet írtunk az összes parlamenti frakcióvezetőnek és Kövér László házelnöknek.
Visszatérve még a ZöldCivil Országos Találkozóra, az utolsó napon a plenáris ülésen több határozatot is elfogadtak az OT résztvevői. Ezek közül az egyik a mezőgazdaságban használt növényvédőszerek felhasználásáról, mennyiségük és toxicitásuk csökkentésének szükségességéről és a kapcsolódó adatok átláthatóságáról szól. Ebben az állásfoglalásban az Országos Találkozó arra szólítja fel a Kormányzatot, hogy a hazánkban legnagyobb mennyiségben felhasznált, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Rákkutatási Ügynöksége (IARC) WHO rákkutatási központja által valószínűleg rákkeltőnek (2A) minősített totális gyomirtó szer, a glifozát uniós újraengedélyezését ne támogassa.
A témához kapcsolódva ma 38 európai civil szervezettel közösen nyílt levélben kértük az EU tagállamok környezetvédelmi, egészségügyi és mezőgazdasági minisztereit, hogy ne támogassák a glifozát újraengedélyezését:
"A glifozát újraengedélyezésével önök növelni fogják a rákos megbetegedések számát."
Szintén mai hír, hogy Barbara Hendricks német környezetvédelmi miniszter nem támogatja a glifozát újraengedélyezését! Hendricks ezt a minisztérium twitter csatornáján közzétett videó interjúban mondta el:
BM #Hendricks stellt klar: BMUB + SPD-geführte Ministerien werden Wieder-Zulassung von #Glyphosat nicht zustimmen! pic.twitter.com/FVD1UTjgSg
— BMUB (@bmub) May 12, 2016
Bebizonyosodott, hogy a glifozát negatív hatással van a környezetre. Azt teljes mértékben figyelembe kell venni az engedélyezés során – mondta a szociáldemokrata miniszter a Reutersnek. – Tekintettel arra, hogy továbbra is jelentős a bizonytalanság a glifozáthoz kötődő egészségügyi kockázatokkal kapcsolatban az SPD által vezetett minisztériumok nem fognak hozzájárulni a glifozát újraengedélyezéséhez – tette hozzá Hendricks.
Mivel Németországban a kérdéskör két minisztériumhoz is kötődik, ahhoz hogy a német kormány támogassa a glifozát engedélyezését, mindkét minisztérium igenjére szükség lenne. Figyelembe véve azt, hogy a konzervatív CSU vezette mezőgazdasági tárca támogatja a glifozát újraengedélyezését, Németország a jövő heti szavazáson várhatóan tartózkodni fog. Mindenesetre azért az, hogy a glifozát újraengedélyezése ügyében jelentéstevő ország tartózkodni fog a szavazáson, az elég erős jelzés a többi EU-tagállam felé, s reméljük ennek hatására több tagállam is nemmel fog szavazni vagy legfeljebb tartózkodni fog. Jó lenne, ha végre a magyar kormány is feladná a glifozátot támogató álláspontját!