A Magyar Természetvédők Szövetségéhez idén nyáron jelentkeztem aktivistának, és a szövetségben rögtön a frissen megalakult Ifjúsági Csapat tagja lettem. Októberben egy EU-s projekt támogatásának köszönhetően pályázhattunk a glasgowi COP26- os klímakonferencián való részvételre, melynek során én lettem a három szerencsés kiválasztott közül az egyik ifjú nagykövet.
Nagyon örültem a lehetőségnek, hiszen a klímaválságot korunk és az én generációm legfontosabb, a világ összes politikai, gazdasági, társadalmi problémáját befolyásoló megoldatlan kihívásának tartom, ráadásul mint leendő jogász a környezetvédelem területén képzelem el a hivatásomat.
A konferencián rengeteget tanultam a világról, az emberekről és a nemzetközi környezetvédelemről is. Mivel a világ minden tájáról, körülbelül 200 országból vett részt több tízezer delegált, ezért az elhangzott beszédekben, paviloni kiállításokon megismerhettem a világ különböző részein élő emberek problémáit, hogy kit, hogyan, milyen mértékben sújtanak az éghajlatváltozás káros hatásai. A konferencián kívüli programokon, tüntetéseken pedig megtapasztaltam, hogy mekkora erő van abban, ha mi emberek, civilek összefogunk és kiállunk egy fontos cél, a bolygónk megmentése érdekében.
A COP26 konferencia nagy tanulsága számomra, a vártnál jóval kevésbé bátor közös vállalásokat figyelembe véve az, hogy az érdemi változás kulcsa nem a döntéshozók, hanem a civil szféra kezében van. Óriási felelősségünk van mindannyiunknak, hogy tetteinkkel egyénileg és közösen, összefogva is sokat tegyünk Földünk védelme érdekében. De arra is rá kell eszmélnünk világszerte, hogy a többnyire a környezetkárosító mellékhatásokkal járó gazdasági érdekeket a zöld, fenntartható megoldások fölé rangsoroló politikai döntéshozókkal szemben is van egy nagyon erős fegyverünk. Ez pedig a szavazati jogunk. Itt az ideje, hogy a világ vezetői a törekvéseiket a rövidtávú politikai hasznok iránt alárendeljék a jelenkori emberiség fennmaradásának legfontosabb feltételének, ez pedig az, hogy az évszázad végére 1,5 Celsius fok alatt tartsuk a felmelegedést.
Ez a cél, ennek az elérése a fenntartható, zöld és biztonságos jövőnk záloga, amit közösen, összefogva érhetünk csak el, és amit én és a Magyar Természetvédők Szövetségének 7 fős delegációja is képviselt Glasgowban.
#SparkAChange #ClimAct