avagy ez itt a játszma vége, vagy csupán így akarják titokban átnyomni az EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezményt?
Az elmúlt két napban két olyan hír is bekerült a nemzetközi sajtóba, amelyek azt sugallják, hogy lassan befellegzett az EU és Egyesült Államok között készülő szabadkereskedelmi egyezménynek (TTIP), bár időközben az egyiket már az EU számos vezetője is cáfolta. TTIP várható sorsával kapcsolatosan sorjázó hírek és azok cáfolata között alig győzi kapkodni az ember a fejét. Most akkor mi is a helyzet? Hátradőlhetünk a hír hallatán, vagy jobb, ha inkább aggódni kezdünk egy másik, előrehaladottabb állapotban levő egyezmény, a TTIP "kisöccsének" is nevezett EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) miatt?
A TTIP Game Over (TTIP, a játszma vége) tüntetés Brüsszelben, 2016. július 15.
Na, de kezdjük az elején: Sigmar Gabriel, német kancellár-helyettes, aki egyben Németország gazdasági minisztere is, vasárnap azt nyilatkozta a sajtónak, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közti szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) tárgyalásai kudarcba fulladtak, mert az európaiak nem akarták alárendelni magukat az amerikai követeléseknek. A német miniszter szerint az eddigi 14 TTIP tárgyalási forduló során a tervezett egyezmény 27 fejezetéből egyetlen egyet illetően sem sikerült megegyezni. "Véleményem szerint az Egyesült Államokkal való tárgyalások de facto elbuktak, ezt senki sem vallja be" - jelentette ki Gabriel.
Hú, ez aztán a nagy hír! Micsoda kitárulkozás - egyenesen a német gazdasági minisztertől! Akkor most már tényleg hátradőlhetünk, mert győztünk? - merült fel az emberben a kérdés.
Nos, akkor kezeljük helyén ezt a kitárulkozást:
Néhány héttel ezelőtt, a júliusi tárgyalási forduló során az EU kereskedelmi biztosa még nagyon optimistán nyilatkozott arról, hogy az év végére le fogják tudni zárni a TTIP tárgyalásokat. Azóta pedig semmi olyan fejlemény nem történt, ami indokolná, hogy hirtelen be kelljen ismerni a tárgyalások kudarcát. Közelegnek viszont a németországi tartományi és országos választások, és az ország lakosságának túlnyomó többsége határozottan ellenzi a TTIP-t. Nem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy a német gazdasági miniszter nemrég teljes mellszélességgel támogatja TTIP-t. Az EU és Kanada közötti, már csak ratifikálásra váró szabadkereskedelmi egyezményről, a CETA-ról pedig továbbra is csupa szépet és jót mond.
Nem véletlen, hogy a TTIP és ellen fellépő civil szervezetekben felmerült a gyanú, hogy a német miniszter kijelentése elsősorban ködösítés, a figyelem elterelése, és valójában azt a célt szolgálja, hogy megnyugtassa a közvéleményt, hogy a TTIP miatt nem kell már aggódni; s ugyanazzal a lendülettel megszerezze a német szociáldemokrata párt támogatását a CETA aláírásához.
És hogy a figyelem elterelésre vonatkozó vélemények nem voltak megalapozottak, azt bizonyítja, hogy az Európai Bizottság hétfőn már igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, mondván "szó sincs a TTIP haláláról". Szintén tegnap Angela Merkel német kanellár is tagadta Sigmar Gabriel állítását a TTIP tárgyalások zsákutcába jutásáról. A mai hírek szerint pedig már az amerikai kormány szóvivője is cáfolja Gabrielt: a tárgyalások szeptemberben folytatódnak.
Ezt követően viszont ma délelőtt egy rádióinterjúban Matthias Fekl francia külkereskedelmi miniszter bejelentette, hogy Franciaország a jövő hónapban a TTIP szabadkereskedelmi tárgyalások befejezésére szólítja fel az Európai Bizottságot. Nem csoda, ha az ember lassan kezd megzavarodni a TTIP végét sugalló hírek ill. azok cáfolata kapcsán.
Azt mindenesetre kijelenthetjük, hogy egyre jobban nő Európa-szerte az ellenállás a EU-USA szabadkereskedelemmel szemben, és a francia és német választások közeledtével a politikusok is egyre kevésbé akarnak szembemenni a közvéleménnyel. Ráadásul az amerikai elnökválasztáson induló legesélyesebb elnökjelöltek közül Trump és Bernie Sanders is ellenzi a TTIP-t, s emiatt az egyezményt korábban támogató Hillary Clinton is kénytelen volt megváltoztatni álláspontját, és már ő sem támogatja a készülő egyezményt. Szóval, egyre közelebb vagyunk ahhoz, hogy végre tényleg megkapja a kegyelemdöfést a TTIP, de egyelőre még sem Obama, sem az Európai Bizottság nem adta fel azt az elképzelését, hogy még az idén tető alá hozzák a TTIP-t, bár erre egyre kisebb az esély.
Júliusban az MTVSZ és a Védegylet munkatársai is részt vettek a TTIP Game Over tüntetéssorozat egyik brüsszeli megmozdulásán.
Amiről viszont ezek a hírek elterelik a figyelmet, az a másik, az EU és Kanada között készülő szabadkereskedelmi egyezmény, a CETA. Ez az egyezmény legalább olyan veszélyes mint a TTIP, éppúgy a globális nagyvállalatok érdekeit szolgálja: szabad utat enged a génmódosított növényeknek, illetve az óriáscégek „offshore bíróságokon” perelhetik az egészséges környezetet és az állampolgárok jogait védő kormányokat. Várható, hogy CETA-t az ősz folyamán aláírják, ratifikálják. Az Európai Bizottság ugyanis július 5-én beterjesztette a tagállamok elé a CETA-t, s várható, hogy szeptember-október folyamán a tagállamok külügyminisztereit képviselő Európai Tanács döntést hoz az egyezmény hatályba léptetéséről, majd ezt követően az év vége felé az Európai Parlament is szavazni fog erről. Nem véletlen, hogy a kanadai miniszterelnök azt tervezi, hogy az ősz folyamán Európába látogat, hogy hivatalosan is aláírják a CETA. Ezt kell megakadályoznunk a következő hetekben. Sűrű őszünk lesz...
#StopTTIP! #StopCETA!