FRISS: December 10-én az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kiadta a 2014-2018 közöttre érvényes új Energia Stratégiáját, melyben a nemzetközi civil követeléseinknek megfelelően szigorúbban korlátozza a szenes projektek támogatását, és "árnyék" fosszilis karbonárat is meghatároz, amivel a fosszilis energiák eddig rejtett külső (társadalmi-környezeti) költségeit jobban be lehet építeni a (látható) költségekbe. A megújuló energiákat támogató portfólióját pedig bővíti. Az EBRD igazgatója, Riccardo Puliti szerint mostantól csak "ritka és kivételes" esetekben támogatnának szenes projekteket, amikor nem áll rendelkezésre gazdaságilag életképes alternatív energiaforrás a közelben. Az EBRD tehát lépést tett a "széntelenítése" felé, azonban még jócskán marad tiszítani valója: ugyanis továbbra is támogatná szenes erőművek energiahatékonysági beruházásait, a CCS technológiával ellátott szenes erőműveket és a szenes erőművek gázüzeművé alakítását.
-----------------------------------------------------
2013. november 18. Ma Budapesten a Közép-kelet-európai Bankfigyelő Hálózattal közösen tiltakozó akciót tartottunk amiatt, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) továbbra sem hagy fel szennyező szenes projektek hitelezésével, sőt részt vesz a Nemzetközi Szén és Klíma Csúcson, amelyet az ENSZ klímakonferenciájával egy időben tartanak Lengyelországban.
A Szén Világszervezet által szervezett széncsúcs csak az egyik fosszilis lobbi háttérrendezvény, amellyel véleményünk szerint aláássák az ENSZ klímatárgyalások folyamatát és szellemiségét. A széncsúcs fő témája ugyanis a "clean coal", azaz hogy hogyan lehetne „zöldíteni", „tisztábbá tenni" a szenet. Ezek azonban csővégi, és nem valódi próbálkozások, a szén soha nem lesz tiszta üzemanyag. Az EBRD a széncsúcson való részvételével hiteltelenné teszi minden klímabarát erőfeszítését.
Vajon a bank továbbra is súlyos közpénzeket akar szén-intenzív projektekbe ölni? Még nyáron megvizsgáltuk a bank közzétett új energiastratégia-vázlatát – ebben egyelőre nem tervezték a szenes projektek hitelezésének felhagyását vagy szigorú korlátozását. Úgy tűnik, a bank egyelőre nem kezeli komolyan az éghajlatváltozás fenyegetéseit vagy a tényt, hogy pl. Magyarországnak évi 268 millió eurójába kerülnek a szenes projektek egészségügyi hatásai. (Akciónkban a szénkupac körül fekvő alakok a szén európai áldozatait jelképezik - Európában évente 18 ezer haláleset köthető a szénhez.) Márpedig a szenes projektek sem nem jelentenek újjáépítést, sem nem fejlesztik az adott országokat, csak bebetonozzák a fosszilis függőségi helyzetet, amely a világot közelebb sodorja egy éghajlati katasztrófához.
Az EBRD energiastratégia-vázlata alapján továbbra is befektetne fosszilis energiába, köztük szenes projektekbe. 2006 és 2011 között (a jelenleg érvényes stratégia hatására) az EBRD 6,7 milliárd eurós portfóliójának 48%-a ment fosszilisenergia-befektetésekre. A szenes projektek támogatása még emelkedett is ebben az időszakban, 60 millió euróról 262 millió euróra.
A nyár folyamán több mint száz szervezet véleményezte az energiastratégia-vázlatot és kérte az EBRD-t, hogy társszervezetéhez, az Európai Beruházási Bankhoz (EIB) hasonlóan vezessen be a szénerőművek és szénbányászati projektek hiteleit korlátozó feltételeket. Az akciónkon szimbolikusan átadtuk az EBRD fosszilis hitelei ellen tiltakozó 16 725 fő aláírását. A budapesti akción kívül ma számos más európai fővárosban voltak akciók. Az EBRD még léphet a jó irányba: az új energiastratégiát a bank igazgatótanácsa várhatóan december 10-én fogadja el.
Részletesebben érdekel, hogy mire költenek közpénzeket a legnagyobb fejlesztési bankok?
Hasznos anyagaink itt: http://www.mtvsz.hu/ujsagiro_muhely_energia_es_palagaz
Az USA, Nagy-Britannia és a Skandináv államok közben arról nyilatkoztak, hogy a továbbiakban nem támogatnak külső szenes projekteket.