Nő a nyomás a durbani klímacsúcs elnökére, hogy a szénerőműves projekteket végre zárják ki az ENSZ szén-dioxid kibocsátás-ellentételezési (karbon offsetting) rendszeréből.
Miközben Durbanben az országok a globális éghajlati krízis ügyében tárgyalnak, 90 zöldszervezet 34 országból, közte a Greenpeace, WWF és a Föld Barátai ma nyílt levelet adott át az ENSZ klímacsúcs vezetőinek, hogy a szénerőműves projekteket zárják ki a Tiszta Fejlesztési Mechanizmusból (CDM). A CDM az egyik sok sebből vérző éghajlatvédelmi ún. rugalmassági mechanizmus, amely a jelek szerint inkább éghajlatromboló.
A szervezetek figyelmeztettek, hogy a szén-dioxid kibocsátás-ellentételezési rendszerbe (karbon offsetting) kerülő szénerőműves projektek elszívják az így is kevés éghajlati finanszírozási pénzeket és aláássák az éghajlatvédelmi célokat, miközben egy szennyező struktúrát betonoznak be, erősítve fosszilis függőségünket, ráadásul egészségügyi és környezeti károkat is okoznak.
“A szén az egyik legmagasabb szén-dioxid kibocsátással járó fosszilis tüzelőanyag, és szöges ellentétben áll a „tiszta fejlesztés” előírásaival – jegyezte meg Bas Eickhout, az Európai Parlament tagja.
Az ENSZ offsetting rendszerében jelenleg multi-milliárd dolláros szénerőmű projektek kaphatnak karbon krediteket, ha a fejlesztők be tudják mutatni, hogy e bevételek hiányában kevésbé hatékony erőművet építettek volna. Azonban a szén árának gyors emelkedése miatt az utóbbi években gazdaságilag magától is megérte hatékony szénerőműveket építeni, azaz semmi szükségük nincs az offsetting bevételekre, gazdaságilag indokolatlan.
Múlt héten az ENSZ Tiszta Fejlesztési Mechanizmus Igazgatósága felfüggesztette a szénerőműves projektek karbon kredit-hitelezési szabályait, miután vizsgálatuk azt találta, hogy a hibás szabályok milliónyi karbon kredit túl-kibocsátásához vezetnének, amelyek nem járnának valós és új kibocsátás-csökkentéssel. Egy független tanulmány kimutatta, hogy a szabályozás hibáit nem lehetséges kijavítani, mert e hibák a szénerőműves projekttípusok alapvető, velejáró hibái.
Az országok kibocsátás-csökkentési vállalásai alapján erősen túllőne a világ a kritikus 2 Celsius fokos átlaghőmérséklet-emelkedési ponton: 4,3 Celsius fokos emelkedés messze a katasztrofális klímaváltozás zónában van. A Nemzetközi Környezetvédelmi Ügynökség (IEA) egyértelműen állítja, hogy sok szénerőművet még az élettartamuk előtt be kell zárni, ha az éghajlatváltozás végzetes hatásait el akarjuk kerülni.
Forrás: www.cdm-watch.org kép: Friends of the Earth International, www.foei.org