Világszerte egyre több, a klímaváltozás által érintett közösség hallatja szavát és vesz részt a gyakorlati éghajlatvédelemben, azaz mutat példát az energia-forradalomban energiatudatos életmódjában, településén. Az alábbiakban ezekből mutatunk néhányat a párizsi ENSZ klímacsúcsra készülve.
Ugyanis 2015 decemberében a párizsi klímacsúcson a világ döntéshozói egy új nemzetközi éghajlatvédelmi megállapodásról döntenek, ami mindannyiunkat érint. A jelenleg asztalon levőnél nagyobb, igazságosabb vállalások és elköteleződés szükséges a klímaváltozás kordában tartásához, a fejlődő országok klímavédelmi segítéséhez és az energia-forradalomhoz, azaz hogy a ma még fosszilis alapú gazdaságainkat biztonságos, energiatakarékos és tiszta energiákon alapulóvá alakítsuk, amelyben a lakosoknak, közösségeknek érdemi beleszólásuk van energiaellátásukba.
PERU
"A perui kormány engedélyt adott bányász- és olajcégeknek, hogy szabadon belépjenek a védett amazóniai földekre. A Szövetségünk azért harcol jogi és más eszközökkel, hogy megvédjük földjeinket és erdőinket.„ Carlos Cenepo Pizango (San Martin-i Kecsua bennszülöttek Szövetsége, Peru)
"Egyáltalán nem esett az évszakban. A közösségünk élet-halál harcot folytat: az aszály veszélyezteti egészségünket és a helyi gazdaságainkat.” Agripina Aguilar Mamani (Zepita tartomány, Chucito, Peru)
2014-ben az ENSZ klímacsúcsot a perui Lima városában tartották. Peru is azon országok közé tartozik, amely alacsony kibocsátásaival kevéssé járult hozzá az éghajlatváltozáshoz, alig kapott a területén folyó fosszilis alapú fejlesztések hasznából, mégis nagy árat fizet az éghajlatváltozás miatt, elsősorban a pusztító és egyre gyakoribb és nagyobb aszályok miatt.
A területén szennyező fosszilisenergia-projektek a vízhez és földhöz való hozzáférést is befolyásolják. A perui kormány új törvényt hozott, amely olaj- és bányászcégek számára megengedi az amazóniai bennszülött közösségek sokszor védett, sérülékeny földjére való szabad belépést. A törvény szerint a befektetők nemcsak a projekt-területre, hanem a projekt által várhatóan közvetlenül érintett tágabb területre is hozzáférést ad. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a cégek szabadon használhatják a szerintük szükséges területeket a kitermelő projektjeik számára.
Nemzetközi olaj- és bányászcégektől jövő fenyegetések, megfélemlítés ellenére a perui közösségek elszántan ellenállnak. 15 ezer fős tüntetéseket, érdekérvényesítő fórumokat tartanak, jogi vonalon támadják a törvényt. Különösen fontos, hogy a párizsi klímacsúcs előtt nemzetközi és hazai színtéren emelnek szót a valódi éghajlatvédelmi megoldásokért: jelentős kibocsátás-csökkentésért, az amazóniai erdőirtások megállítását, közösségi tulajdonú megújuló rendszerek kiépítéséért és a kisközösségi élelmiszer-ellátásért.
AUSZTRÁLIA
"Két, egymással összefüggő krízissel szembesültünk: a növekvő egyenlőtlenséggel és az éghajlatváltozással. E fenyegetések és a kormányzatok és cégek tétlensége miatt közösségi kezdeményezést indítottunk, amely a környezeti, társadalmi és gazdasági igazságosságért harcolókat összeköti." David Kerin, Ausztrália
Az ausztrál „Földmunkás” azaz „Earthworker” projekt szakszervezetek és zöldszervezetek együttműködésén alapul. Szociális szövetkezetek hálózatán keresztül megélhetést nyújt a zöld iparágakban. Például az Eureka szövetkezet minőségi napkollektor-rendszert gyárt és terjeszt a Latrobe-völgyben, amely egykor csak a szénbányászat uralt. Így a munkások számára elérhetővé tesszük a tiszta technológiákat, és munkalehetőséget biztosítunk a helyieknek.
A környezetvédelmi szervezetek a szövetkezeti termékeket népszerűsítik és logisztikai segítséget nyújtanak. A kezdeményezés a helyi közösségeket is erősíti, hiszen a projektben éghajlatvédelmi aktivisták, szénbányász szakszervezetek, egyházi szervezetek és a helyi kézművesipar működik együtt.
PALESZTÍNA
"A Jordán folyó völgyében nem volt áram, pedig az itt élők nem élhetnek nélküle. Segítünk a családoknak, hogy a földjükön maradhassanak. 26 napelem-egységet szereltünk fel a családoknak.”
"Mi a PENGON nevű civilszervezetben megújuló energiás fejlesztésekkel segítjük a marginalizált közösségeket a Jordán völgyében és a Gáza-övezetben: napenergiával működtetett víz- és szennyvízszivattyúkat és áramtermelő napelemeket állítunk fel. Például a Jordán völgyében 26 beduin családot látnak el a napelemek, akik a háztartásukhoz és a megélhetésükhöz szükséges, eladni való sajtjuk hűtéséhez használják az áramot. Gázában akadozik a fosszilis tüzelőanyag-ellátás, a családok és a szennyvízkezelő rendszer áramellátását segítik a berendezések."
Támogasd a közösségi-energia-forradalom ügyét nemzetközi petíciónk aláírásával: www.mtvsz.hu/peticiok !
Ha ennél többet tennél, üzenj Te is a döntéshozóknak a Párizsi klímacsúcs előtt: küldd el fotóüzeneted online valamelyik őszi vidéki akciónapunkon! Az eddigi fotóüzeneteket a www.flickr.com/mtvsz_foehu oldalon találod, itt gyűjtjük őket, majd eljuttatjuk Párizsba a klímacsúcsra.
További infók a programunkról itt: www.mtvsz.hu/parizs_fele
Példák forrása: wwww.wearetheenergyrevolution.org